Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 3/15

Kontynuujemy nowy cykl, w którym opisujemy ciekawe miejsca w Skoczowie i porównujemy archiwalne zdjęcia tych miejsc z aktualnymi. Jak wyglądały kiedyś znane nam ulice, jak zmieniły się budynki? Odpowiedź znajdziecie w naszej serii ''Skoczów: kiedyś i dziś''.

Tym razem przedstawiamy Wam zdjęcie z 1965 roku, prezentujące zabudowania restauracji na targowisku. Jak wspominają mieszkańcy - działała ona przede wszystkim na zasadzie ówczesnych barów mlecznych.  Co zastajemy na miejscu pięćdziesiąt lat później?

Tak, to skrzyżowanie ulicy Targowej i Mickiewicza..  Kiedyś - jak widać na archiwalnej fotografii - można było zobaczyć tutaj wóz z końmi. Żywymi, nie mechanicznymi, które są znacznie częściej spotykane w dzisiejszych czasach.

Obecnie - przez skrzyżowanie każdego dnia przejeżdża tysiące samochodów. To miejsce, które widziało już niejeden wypadek czy stłuczkę, dlatego kierowcy i piesi muszą zachowywać tutaj szczególną ostrożność. Póki co, znajduje się tu jeszcze pomnik „Poległym za Polskość Śląska”, który został odsłonięty cztery lata przed wykonaniem archiwalnej fotografii.  W poprzedniej kadencji skoczowscy radni zadecydowali o jego rozbiórce i zastąpieniu go monumentem „Naszym Bohaterom” - rekonstrukcją pomnika z 1924 roku, zniszczonego w trakcie II wojny światowej.

Dziś, zamiast restauracji, w prezentowanym budynku mieszczą się: sala widowiskowa Miejskiego Centrum Kultury (dawna siedziba Miejskiego Domu Kultury w Skoczowie), sklep spożywczy oraz salon fryzjerski.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Czy macie jakieś ciekawe wspomnienia związane z tym miejscem? Czekamy na nie w Waszych komentarzach.
 

Wasze zdjęcie też ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli macie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed 30 i więcej lat) zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją co przedstawia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu" oddamy je Państwu.

PD/red.

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-05-17 08:34:17
Gulasz1: super sprawa!! Oby więcej kolejnych odsłon!!
2015-05-17 11:25:08
Boog: @Gulasz1:<br />Tu masz też bardzo stare zdjęcia (Skoczowa i okolic): http://www.audiovis.nac.gov.pl/<br />U góry w wyszukiwarce wpisujemy \&quot;Skoczów\&quot; i voila!
2015-05-17 14:59:48
ciamajda: Obok domku na \&quot;syberii\&quot; jechało się do \&quot;betoniarni\&quot;.
2015-05-17 15:53:15
alternatywy 5: Nie podniecajcie się, podobne widoki jeszcze powrócą, a wtedy będziecie tęsknić za obecnymi D &gt;lol
2015-05-18 09:00:03
Boog: @alternatywy 5:<br />Niby straszysz i gadasz bzdury, ale ostatnio sobie o tym samym pomyślałem. Jest to całkiem realny scenariusz...
2015-05-18 21:31:05
alternatywy 5: Już byłem wystraszony, że gadam bzdury, a jednak nie....nie jestem sam z tymi myślami - dziękuję Ci bardzo :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: