Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 25/15

Skoczowski oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie otwarto 20 grudnia 1986 roku. Mieści się on w zabytkowej XVII-wiecznej kamienicy, służącej wcześniej jako dom mieszczański. Dziś przyglądamy się Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie.

W budynku odnajdziemy m.in. wystawę biograficzną poświęconą chyba najbardziej znanemu mieszkańcowi Skoczowa, pisarzowi Gustawowi Morcinkowi. Została ona przeniesiona w 1982 roku z dawnego domu pisarza.

Eksponatami są tutaj również zbiory związane z pradziejami Skoczowa i okolic (od epoki kamienia po początek średniowiecza). Część z nich pochodzi ze zbiorów mineraloga i etnografa Karola Prausa. Podsumowując - skoczowskie muzeum prowadzi cztery działy: „Życie i twórczość Gustaw Morcinka”; „Historia Skoczowa”; „Pradzieje Skoczowa i okolic” oraz „Rzemiosło Skoczowa i okolic”.

Placówka obejmuje swoim patronatem Muzeum Jana Sarkandra w Skoczowie. Przy jej udziale opracowano dwa skoczowskie szlaki piesze: Szlak Morcinkowski i Szlak Sarkandrowski. Ponadto bierze udział w tzw. Nocy Muzeów. Muzeum jest czynne przez cały rok (z wyjątkiem poniedziałków).


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: