Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 22/15 - Parafia pw. św. Klemensa w Ustroniu

Parafia św. Klemensa w Ustroniu po raz pierwszy została wspomniana w spisie świętopietrza z 1447 roku. Tak jak wiele kościołów, także i ten w czasach reformacji przeszedł w ręce protestantów. Katolicy odzyskali go w 1654 roku i właśnie wtedy został kościołem filialnym parafii w Goleszowie.

W pierwszych zdaniach tekstu mowa o drewnianej świątyni, która znajdowała się na obecnym cmentarzu katolickim. Niestety, w 1784 roku z powodu znacznego zniszczenia, kościół zamknięto i rozebrano. Rok później, Parafia św. Klemensa ponownie została erygowana.

Stale wzrastająca liczba wiernych skutkowała tym, że kościół stał się zbyt mały, dlatego zdecydowano się na rozbudowanie dotychczasowej kaplicy zlikwidowanego sierocińca jezuickiego, zamieniając ją na kościół parafialny, który poświęcono 23 listopada 1788 roku. Pierwszym proboszczem reerygowanej parafii został były jezuita, ks. Franz Entzendorffer. Jego grób oraz pomnik rzeźbiony z litego kamienia do dziś znajdują się na starym cmentarzu.

Swój obecny wygląd, kościół zawdzięcza przebudowom, które miały miejsce w XIX w. - ich celem było dostosowanie świątyni do wymogów posoborowych. To właśnie z terenów parafii św. Klemensa powstały placówki duszpasterskie w Wiśle (erygacja w 1957 roku), Ustroniu Polanie (20 marca 1983), Ustroniu Hermanicach (25 grudnia 1983) oraz w Ustroniu Zawodziu (1995).

W ołtarzu głównym kościoła znajduje się XIX-wieczny obraz św. Klemensa, patrona parafii, wykonany przez Jana Raszkę. Po obu stronach ołtarza odnaleźć możemy drewniane, polichromowane figury św. Piotra i św. Pawła. Na uwagę zasługuje również 14 drewnianych, kolorowych rzeźb stacji Drogi Krzyżowej z 1893 roku autorstwa  Józefa Rifessera z pracowni w St. Ullrich w Tyrolu.

Od stycznia 1927 roku na terenie parafii istnieje dom Zgromadzenia Sióstr Boromeuszek. Dawny sierociniec zaadaptowano w latach 70-tych XX wieku dla potrzeb Ruchu Światło-Życie. Z okazji trzydziestolecia działalności ruchu, poświęcono pamiątkową tablicę ku czci Sługi Bożego ks. Franciszka Błachnickiego, umieszczoną przy wejściu do świątyni. Oprócz owej tablicy, znajdziemy tutaj także epitafia upamiętniające kardynała Stefana Wyszyńskiego, ks. Jerzego Popiełuszkę, ks. Erwina Dudę oraz Papieża Jana Pawła II.

W 2003 roku, na miejscu zburzonego budynku tzw. Arki, wybudowano została kaplicę pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Odkupiciela. Służy ona głównie jako kaplica przedpogrzebowa, a zarazem stanowi całość z Domem Parafialnym, którego główna sala została oddana do użytku 10 listopada 2005 roku. Tego samego dnia bp ordynariusz Tadeusz Rakoczy poświęcił miejscową Czytelnię Katolicką.

Główny odpust ku czci św. Klemensa, papieża i męczennika jest obchodzony w listopadzie, w niedzielę poprzedzającą uroczystość Chrystusa Króla.

Obecnym proboszczem parafii jest ks. Antoni Sapota. W służbie duszpasterskiej pomagają mu dwaj wikarowie: ks. Mirosław Szewieczek oraz ks. Mariusz Jagosz.

Kancelaria parafialna czynna jest codziennie od 9:00 - 10:00 (z wyjątkiem niedziel i świąt), a także we wtorki i czwartki od 16:30 - 17:30.

  • Msze święte w niedziele i święta - 7:30, 9:00, 10:30 (dla dzieci), 12:00, 18:00, 20:00 (w okresie wakacyjnym; w języku łacińskim)
  • W dni powszednie - 7:00, 8:30, 16:00 (w soboty, w Domu Spokojnej Starości), 18:00.

Parafia pw. św. Klemensa w Ustroniu
ul. Daszyńskiego 15
43-450 Ustroń
tel. (033) 854 24 49
http://www.klemens.beskidy.pl/

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: