Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 24/15

Od ponad pół roku przyglądamy się fotografiom Leona Pary oraz miejscom, które przedstawiają. Dziś jednak czeka Was wyjątkowy artykuł w naszym cyklu. Poniższe zdjęcie otrzymaliśmy drogą mailową od naszego czytelnika, pana Ryszarda Hofmana.

Fotografia przedstawia most drogowy na Wiśle. Początkowo przez rozlewisko nieuregulowanej rzeki przeprawiano się w bród. Pierwsza drewniana kładka przeznaczona dla pieszych oraz transportu lekkiego została zbudowana prawdopodobnie w XVII w. W latach 1884-1886 zbudowano i oddano do użytku dwułukowy most żelazny o solidnej konstrukcji, spinający dwa brzegi Wisły.

Istniał on do 2 września 1939 roku - do czasu wysadzenia go przez wojska niemieckie po wkroczeniu do Skoczowa. Do końca wojny transport odbywał się na prowizorycznym, drewnianym moście drogowym zbudowanym przez Niemców. Jednak i on został wysadzony w powietrze, tym razem przy wycofywaniu się nieprzyjacielskich wojsk z miasta.

W 1958 roku rozpoczęto budowę nowego, żelbetonowego mostu drogowego. Wykonawcą było Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Mostowych - Oddział w Skoczowie. Budową kierowała mgr inż.  Anna Hanus-Dyrda  zaś mistrzem budowy był Karol Pagieła. Most oddano do użytku 1 maja 1960 roku.

Obecnie most przechodzi remont, dlatego praktycznie niemożliwym zadaniem jest dokładne odwzorowanie dawnego zdjęcia. Jednakże dziękujemy raz jeszcze panu Ryszardowi za wiadomość z fotografią w załączniku. 


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-08 19:44:56
wo.: Więcej informacji na temat historii mostu drogowego na rzece Wiśle w Skoczowie znajdziesz na: http://gloria.skoczow.pl/?p=5874
2015-11-08 21:28:53
moonia: Może nie dokładnie to samo, ale prawie<br /> http://www.panoramio.com/photo/74399018
2015-11-09 06:33:00
cd minerwa: Skoczow , nie tylko most. Piekne zdjecia.<br />http://www.skoczow.pl/media/upload/S/k/Skoczow_w_starej_fotografii.pdf
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: