Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 2/16

Na święta Bożego Narodzenia nie doczekaliśmy się śniegu. Dopiero teraz, w zimowej krasie, możemy porównać choinki ze skoczowskiego Rynku: obecną i ustawioną sześćdziesiąt lat temu.

Tradycja ubierania choinki na Boże Narodzenie przybyła do nas z Niemiec w XIX wieku, podczas zaborów. Początkowo zwyczaj przyjął się głównie u warszawskiego mieszczaństwa, szybko przenosząc się do domów polskiej szlachty i magnaterii, a następnie na cały kraj.

W dzisiejszych czasach trudno znaleźć dom, w którym zabrakłoby świątecznego drzewka. O rynkach miast nawet nie wspominając. Jodła kalifornijska, która obecnie stoi na skoczowskim rynku, jest darem dla gminy od pana Edwarda Wawrzeczki z Pierścca.

Jak widzimy na zdjęciu Leona Pary - również sześćdziesiąt lat temu - w centrum miasta nie zabrakło choinki. Czy któryś z naszych czytelników pamięta lub wie, dzięki komu Skoczów na przełomie lat 1955-1956 zawdzięczał tak przepiękne drzewo?

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-01-10 20:20:15
jadeitowy: Beznadziejna Choinka,,martwy rynek,,,,jedynie siasc pod nia i wypic jabola,,niedaleko w Ustroniu ,,piekny oswietlony rynek z super choinka,,niedawno bylem ogladac szopke w strumieniu,,bylem w szoku tak pieknie oswietlony rynek w spaniale ozdoby,,z choinka po srodku rynku,,
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: