Skoczów: kiedyś i dziś. Część 1/16
Wspomnianą praosadą Skoczowa było grodzisko znajdujące się na terenie dzisiejszego Międzyświecia, założone na miejscu wcześniejszej osady ludności łużyckiej. Gród zamieszkiwany był przez plemię Gołęszyców pomiędzy VII a IX w. n.e., był on prawdopodobnie ich najbardziej wysuniętą na wschód warownią, która graniczyć mogła z terenami plemiona Wiślan.
Osada znajdowała się ponad jarem zwanym "Piekiełko", na naturalnie obronnym wzgórzu nad doliną Bładnicy. Dopiero później została otoczona wałem ziemnym i fosą. Historia grodu zakończyła się pod koniec IX w., kiedy najechał na nią książe wielkomorawski Świętopełek II.
Jedna z miejscowych legend głosi, że nazwa miasta pochodzi od "przeskoczenia" Skoczowa na obecne miejsce po upadku starej osady.
Z okazji Nowego Roku, zyczymy Wam jak najwięcej radości, pomyślności i zdrowia. Abyście każdego dnia potrafili dostrzec piękno Skoczowa i jego okolic. Piękno dzisiejsze, ale również i dawne.
Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.
Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.
PD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.