Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 21/16

Dzisiejsza podróż po Skoczowie zatrzymuje się przy dawnym Ewangelickim Domu Sierot w Skoczowie, wybudowanym za czasów ks. proboszcza Andrzeja Krzywonia (1889-1911). Wspomnimy również burmistrza Skoczowa w latach 1894-1910 - Karola Sohlicha.

Ewangelicki Dom Sierot w Skoczowie był budowany w latach 1904-1908. Powstał on w czasach, gdy proboszczem miejscowej parafii ewangelickiej był ks. Andrzej Krzywoń, który pełnił również obowiązki superintendenta morawsko-śląskiego. Dom Sierot powstał dzięki ofiarnej pomocy ówczesnego kuratora ewangelickiego zboru Karola Sohlicha, burmistrza Skoczowa w latach 1894-1910.

Za jego kadencji na stanowisku włodarza miasta powstały również: budynek Sądu Powiatowego (1901) - obecnie budynek poczty przy ul. Mickiewicza oraz ośmioklasowa szkoła - obecnie Zespół Szkół Nr 3. Zbudowano także kanalizację i wodociąg na ul. Ustrońskiej, a także zbiornik wodociągowy na Kaplicówce.

Po stronie dokonań rządów Sohlicha warto zapisać również założenie Fundacji im. Franciszka Józefa I, która wspomagała ubogich mieszkańców miasta. Obecnie w budynku dawnego Ewangelickiego Domu Sierot znajdują się pomieszczenia, w których wydawane są posiłki osobom bezdomnym i potrzebującym pomocy. Górna część wraz z poddaszem została przeznaczona na mieszkania.

Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: