Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 21/15

Powstał w 1797 roku. Miejscowy ratusz - wybudowany w stylu późnobarokowym - jest kolejną wizytówką Skoczowa. Znajduje się w zachodniej części rynku, pod numerem 1.

Cztery lata po powstaniu budynku ratusza dobudowano wieżę zwieńczoną ażurowym hełmem. Początkowo  było to pomieszczenie jednopiętrowe; drugie piętro powstało w latach trzydziestych XX wieku. Na wysokości I piętra znajduje się balkon o kutej balustradzie, po bokach wejścia na tę część budynku znajdują się dwa medaliony z płaskorzeźbionymi herbami Skoczowi i arcyksięcia Kazimierza Albrechta. U nasady wieży od frontu możemy odnaleźć wizerunek św. Jana Sarkandra w owalnym, profilowanym obramieniu.

W 1953 roku ratusz w Skoczowie został wpisany do rejestru zabytków. Przez prawie cały poprzedni rok budynek przechodził gruntowny remont. Zmieniono w nim większość okien, elewację, wymieniono instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną w biurach, osuszono też piwnice. Ratusz zyskał również wtedy tablicę pamiątkową, wspominającą Tomasza Dubischa, pioniera hodowli ryb na Śląsku Cieszyńskim.

W budynku znajdują się pomieszczenia Urzędu Miejskiego, Rady Miejskiej oraz Burmistrza Miasta.


Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.

Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: