Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 11/15

Naszą dzisiejszą przechadzkę po Skoczowie kierujemy w stronę ulicy Stalmacha. Czy znacie jej patrona? Przyjrzyjmy się jej oczami Leona Pary oraz... współczesnymi.

Zdjęcie Leona Pary zostało wykonane na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku, podczas przebudowy ulicy. Patronem ulicy jest Paweł Stalmach - dziennikarz oraz działacz społeczny i narodowy działający na Śląsku Cieszyńskim, żyjący w latach 1824-1891.

Był związany z „Tygodnikiem Cieszyńskim” i „Gwiazdką Cieszyńską” (w których to redagował teksty), był autorem poematów oraz prac słowianoznawczych. Był autorem broszur, w których poruszał tematy problemów narodowościowych Górnego Śląska. Działał aktywnie m.in. na rzecz przyłączenia Śląska Cieszyńskiego do Galicji. Przyczynił się do powstania wielu organizacji i instytucji narodowych, np. Czytelni polskiej czy Towarzystwa Naukowej Pomocy dla Księstwa Cieszyńskiego.

Za swoją działalność społeczną był kilkukrotnie więziony oraz karany grzywnami. Przez większość życia, Paweł Stalmach był ewangelikiem, tuż przed śmiercią - z niewiadomych przyczyn - przeszedł na katolicyzm. Został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Cieszynie.     


Serdecznie dziękujemy Towarzystwu Miłośników Skoczowa za udostępnienie archiwalnych zdjęć.

Czy wśród naszych czytelników mamy mieszkańców ulicy Stalmacha? Czy była ona miejscem jakichś zabawnych lub radosnych chwil? Czekamy na Wasze wspomnienia w komentarzach.

Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD 

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: