Skoczów: Jesienna walka ze szczurami

Wkradają się do piwnic, wyjadają zapasy, przegryzają kable, zanieczyszczają pomieszczenia, budzą w nocy, a co gorsza mogą przenosić groźne choroby. Myszy i szczury to kłopotliwi współlokatorzy. Czas na jesienną deratyzację w Skoczowie.

Odszczurzanie, czyli deratyzację przeprowadza się w Skoczowie dwa razy w roku – na wiosnę i jesienią. Obowiązek deratyzacji wynika z uchwały z § 14 uchwały nr XIX/208/2016 z dnia 24 maja 2016 roku Rady Miejskiej Skoczowa w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Skoczów. Akcja jest obowiązkowa i powinna być przeprowadzona w okresie od dnia 1 października do 31 października 2017 r.

Jak informuje Urząd Miasta Skoczowa, akcja deratyzacji polega na jednoczesnym wyłożeniu trutki we wszystkich budynkach. - Przed wyłożeniem trutki właściciele zobowiązani są do całkowitego oczyszczenia z odpadów miejsc, w których pojawiają się szczury, np.: podwórzy, strychów, piwnic, szop, zabudowań gospodarczych, śmietników itp., celem pozbawienia gryzoni pożywienia. Trutkę należy pozostawić w miejscu wyłożenia do dnia 31 października 2017 r. i systematycznie uzupełniać w miarę spożywania przez gryzonie – zauważają urzędnicy. Trutkę należy nabyć we własnym zakresie.

- W miejscach wyłożenia trutki należy umieścić ostrzeżenie „UWAGA – TRUCIZNA”. Wyłożona trutka winna być w skuteczny sposób zabezpieczona zwłaszcza przed dostępem dzieci. Zwierzęta domowe trzymać w tym czasie w zamknięciu oraz zabezpieczyć dostęp ptactwa do trucizny. W czasie wyłożenia trutki należy codziennie zbierać padłe szczury. Padłe gryzonie i przypadkowo zatrute zwierzęta należy spalić, przy czym nie wolno robić tego gołymi rękami – dodają urzędnicy.

Trutki są trujące również dla człowieka – w przypadku spożycia trutki (lub podejrzenia spożycia) przez dziecko czy dorosłego należy niezwłocznie wezwać lekarza.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-10-04 17:32:51
Efob: Sami sie wytrujcie,skoczowianie,nie wolno takich zeczy robic,bo moze zjesc to kot albo ptaszki.W jakim swiecie wy zyjecie,gdzie jest burmistrz miasta,czy on nie zna zasad.Co za wiesniacki pomysl,wytruc,ludzi tez jest za duzo,trzeba zrobic pozadek z ludzkoscia.
2017-10-04 17:35:15
redbull: Niech każdy cham który spożyje taką trutke najlepiej przez pomyłke przy wykładaniu , przekona się na własnej skórze jak się czuje zwierz po spożyciu takowej.
2017-10-04 18:06:05
Teresa Papkala: Teresa Papkala
Zawsze zapisy uchwały można zmienić i zwalczać gryzonie ekologicznie, korzystając np. z doświadczeń szczurołapa z Hameln.
2017-10-04 18:31:28
Przepierón: Szczur to również stworzenie Boże. Lepiej te szczury wyłapać i oddać do fundacji Lepszy Swiat w Cieszynie? Napewno się nimi profesionalnie zaopiekują i oddają do adopcji :D:D:D
2017-10-04 18:37:20
Przepierón: Jeżeli macie coś przeciwko szczurom (stworzeniom Bożym) to ja mam wiele przeciwko kosom też (stworzenia Boże) , wpierdzielają moje truskawki, czereśnie a teraz cała czarna szarańcza moje winogrona. Wymyślcie jakóś trutke na te czarna latające szczury !!!
2017-10-04 18:49:44
STEVEabc: Zostawcie do cholery jasnej w spokoju te pożyteczne gryzonie. Bardzo smaczne są przyrządzane na grillu . :-))
Nic nam z ich strony nie grozi.

https://ratapest.pl/blog/zagrozenia-zwiazane-ze-szczurami-czy-jest-sie-czego-bac

2017-10-05 08:15:40
Równo-mierny: Rozumiem, że jeżeli ktoś nie ma technicznej możliwości spalenia szczurów (piec gazowy, brak placu wokół domu) to można na jakimś trawniku miejskim rozpalić ognisko i dopełnić obowiązku...?
2017-10-05 14:45:11
krzysztof.mm: Od tego trzeba zacząć, że szczury pojawiają się tam, gdzie brud, smród, odpadki, nieczystości, jednym słowem burdel.
Od siebie trzeba zacząć, zaszczurzone skoczowioki.
2017-10-05 15:10:31
janusz s: Jak ktoś ma eko-piec to otrute szczury może przynieść do ratusza
2017-10-10 07:31:41
Równo-mierny: krzysztof.mm co prawda, to prawda. Gdy wynająłem nieruchomość parę lat temu w Skoczowie, po poprzednich najemcach na malutkim placyku z tyłu leżała ogromna sterta śmieci, na której nie raz widziałem takie sztuki że ho ho. Poza tym wszędzie było widać ślady obecności szczurów w postaci odchodów. Wywiezienie całego tego syfu spowodowało, że do dzisiaj nie ma po nich śladu i to bez użycia jakichkolwiek trutek czy innych tego typu środków.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją