Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sko-Eko oficjalnie otworzyło oczyszczalnię

Dziś (10.01) odbyła się konferencja spółki Sko-Eko, podczas której podsumowano ponad dwuletni projekt modernizacji skoczowskiej oczyszczalni ścieków.

Na czym polegała inwestycja? Na uzupełnieniu ciągu technologicznego oczyszczalni ścieków o dodatkową ścieżkę przeróbki osadu powstałego w wyniku oczyszczenia ścieków, a następnie poddaniu go procesowi fermentacji w zamkniętej komorze fermentacyjnej i uzyskaniem biogazu - mówiła Anna Kwiatkowska, Prezes Zarządu Sko-Eko.

Po uroczystym wypuszczeniu balonów z helem (na znak otwarcia zmodernizowanej oczyszczalni), uczestnicy zostali oprowadzeni po budynkach oddanych do użytku. Mogli także wejść m.in. na Wydzieloną Komorę Fermentacyjną, w której ujmowany jest biogaz. Mogliśmy się m.in. dowiedzieć, że proces jej budowy był dość nietypowy, gdyż prace rozpoczęły się od skonstruowania... dachu. Dopiero później powstały niższe elementy budowli. Co więcej, roboty musiały być przeprowadzane w ściśle określonych warunkach wilgotności powietrza, aby zapewnić odpowiednią szczelność. 

Całkowity koszt projektu wyniósł ponad 24 mln zł, z czego ponad 12 mln zł pochodziło z funduszy Unii Europejskiej.

W części odbywającej się w sali konferencyjnej Sko-Eko, głos zabrali goście. W pierwszej kolejności do zgromadzonych mówiła Wiesława Ryciak z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Odczytała list gratulacyjny od Kazimierza Kujdy, prezesa funduszu, po czym dodała z uśmiechem od siebie- przyznam się szczerze, że bardzo mi żal, że projekt się zakończył. Miałam okazję współpracować z tak świetnie przygotowanymi ludźmi, tak zaangażowanymi i kompetentnymi, że nie zauważyłam, kiedy projekt się skończył. Dodała, że ma nadzieję na dalszą współpracę w ramach innych projektów unijnych ze skoczowską spółką.

Przekroczyliśmy 97% skanalizowania aglomeracji, w ubiegłych latach wybudowano łącznie z przyłączami ponad 50 km sieci - mówił z kolei Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa. W tej chwili można powiedzieć, że ta jakość wprowadzanej wody do Wisły jest na bardzo dobrym poziomie - dodawał.

W Skoczowie obecni byli także m.in. lokalni samorządowcy (na czele z Przewodniczącym Rady Miasta Rajmundem Dedio), a ponadto Przemysław Korcz (burmistrz Ustronia) oraz Jerzy Pilch (wójt Brennej). Na zakończenie wykład technologiczny wygłosił mgr inż. Maciej Kita, który nadzorował proces budowy.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

18
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-10 19:45:09
Anilama: Szkoda że przy otwarciu oczyszczali nikt nie pomyślał o zanieczyszczaniu środowiska. Po co w powietrze wypuszczać balony z helem? Pięknie wyglądają tylko przez chwilę, ale później zaśmiecają nasze najpiękniejsze środowisko: lasy, rzeki.. No bo przecież nie rozpływają się w powietrzu! Balony biodegradowalne rozkładają się bardzo długo(parę lat), nie mówić już o tasiemkach doczepionych do balonów (plastikowych!!!) Są również śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt. Ludzie pomyślcie czasem!!! Aż smutno patrzeć kto w tym kraju rządzi... :(
2019-01-10 19:59:39
bronek91: To zielone coś widoczne na fotografiach to nie czasem reprezentacja włodarzy z powiatu? Słynna maskotka?
2019-01-10 20:03:06
bronek91: Tak nawiasem, co z tak zwanymi mikrozanieczyszczeniami? Czy czasem nadal nie są odprowadzane?
2019-01-10 22:30:48
LiniaTrakcyjna: To już wiadomo skąd podwyżka za wywóz śmieci o ponad 60% dla przedsiębiorców
2019-01-10 23:04:19
krokusik: @Anilama -Młode małżeństwo przyjechało do bacy na miodowy miesiąc. Zamknęli się w pokoju i kilka dni w ogóle nie wychodzili. Baca zainteresowany pukał i pukał, aż mu otworzyli, po czym wdał się w rozmowę a w końcu pyta: - Czym zes wy zyjecie, nicego wy przeca nie jedli te pare dni Na to młoda para odpowiada: - Żyjemy owocami miłości - Ale skórek od tych owoców to przez okno nie wyrzucajcie bo kury się dławią.
2019-01-11 08:50:43
wyśmienity cwaniaczek: ta maskotka to nie czasem policyjny sznupek wyprany w 90 stopniach bez dodatku proszku ?
2019-01-11 08:58:25
wyśmienity cwaniaczek: no i wytłumaczcie mi czy Ci radni bezradni pozują na tych wszystkich zdjęciach PO CO ??? co jedna Pani z drugą ma do technologii oczyszczania ścieków? :) Co , że trzeba się pokazać ?? siedzi tam towarzystwo wzajemnej adoracji i myśli co na obiad ugotować i czy w biedronce jeszcze są w promocji ziemnioki i figi damskie :):)
2019-01-11 09:13:15
bronek91: wyśmienity cwaniaczek Całkiem prawdopodobne, najwyraźniej SZNUPEK na komendzie został spłukany... A co do radnych bezradnych całkowicie odwzorowują większość lokalnego społeczeństwa i mam wrażenie, że w radzie są na zasadzie dorobienia sobie do wypłaty (oczywiście nie wszyscy). Ciekawe, dlaczego nie pozują do akcji zima?
2019-01-11 09:15:18
tomi71: Super że inwestycja jest ukończona ...jeszcze tylko jedno pytanie pozostaje: czy dalej będzie śmierdzieć na Kiczyckiej? ...i na ORELNIE? Zwykle kierowca jeżdżąc po świecie i otwierając drzwi samochodu, aby zatankować na stacji benzynowej spodziewa się, że poczuć zapach benzyny albo ropy ...ale nie w Skoczowie! Tu wali szambem i gnojówką.
2019-01-11 10:17:13
fazol1: 'Przekroczyliśmy 97% skanalizowania aglomeracji, w ubiegłych latach wybudowano łącznie z przyłączami ponad 50 km sieci - mówił z kolei Mirosław Sitko, burmistrz Skoczowa.' To i tak za mało. W Górkach brakuje sieci kanalizacji i ludziska wpuszczają ścieki do przydrożnego rowu. Czuć i widać gołym okiem.
2019-01-11 11:06:32
tomi71: do fazol1: co się dzieje w Górkach, to całkiem inna bajka ...to bajka w Brennej, a nie w Skoczowie. SKO-EKO w Skoczowie może przyjmować ścieki z Górek, ale tylko wtedy, kiedy Brenna jako gmina stworzy sieć kanalizacyjną w Górkach i wystąpi do SKO-EKO o przyjęcie tych ścieków. SKO-EKO nie buduje sieci w innych gminach, bo jest spółką gminy Skoczów.
2019-01-11 13:51:40
Teresa Papkala: do wyśmienity cwaniaczek Wyobraź sobie, że doskonale wiem znam zasady działania skoczowskiej oczyszczalni ścieków. Jest dla mnie istotne czy mój głos oddany za konkretnymi działaniami przyniesie określone efekty, tym bardziej, że to inwestycje kosztujące miliony złotych. Cóż każdy sądzi po sobie. Mnie bardziej interesował problem usuwania nowego typu zanieczyszczeń np.siloksanów, a Ciebie biedronkowe figi damskie i ziemniaki.
2019-01-11 17:07:26
bronek91: No ładnie się prezentuje nasza spółka z o.o. SKO-EKO. Wysokość kapitału zakładowego WYNOSI 42.1 mln zł… Trzy osoby w radzie nadzorczej…. Całkiem niezły apanaż…. Spółka powstała z przekształcenia dokonanego w 2009r., zatem w obecnym 2019r. Będzie spokojnie mogła rozpocząć świętowanie pierwszej dekady. „Szampan” pewnie będzie lał się strumieniami… Tak nawiasem, to nie czasem mniej więcej okres, kiedy w Gminie Skoczów obudzili się, iż samorząd pod względem konkretnego rodzaju infrastruktury odbiega od standardów. CAŁKIEM SPOKO INTERES chodź ŚMIERDZĄCY, jednak jak mawiali RZYMIANIE (Wespazjan?) PECUNIA NON OLET. Tego rodzaju działalność ze względu różnego rodzaju uwarunkowania, obwarowania prawne itd. gwarantuje całkowitą stabilizację…. Do tego wpływy... Jestem tylko ciekaw, kto najbardziej zyskuje na dywidendzie… Czy aby na pewno ta forma prowadzenia tego rodzaju działalności jest OPTYMALNA dla miejscowego samorządu??? Ciekawe co na ten temat mają do powiedzenia miejscowi RADNI…
2019-01-11 17:49:39
wyśmienity cwaniaczek: z pewnością "bronksie" nie będziesz musiał długo czekać na kontrę ze strony Pani "oixowej" radnej :):):):):):):) wszystko - wiedzącej ........
2019-01-11 17:55:04
wyśmienity cwaniaczek: a no i policzyłem balony........60 sztuk czyli około 115 złotych razem z helem .. ciekawe na kogo była fv , która uleciała w powietrze i zaśmieciła gumą okoliczne posiadłości a pewnie i rzekę Wisłę a skoro Wisła przepływa przez cały kraj to radni i sko-eco zaśmiecili cały kraj --oczywiście symbolicznie .....
2019-01-11 19:13:16
Donek: Naszych radnych jest chyba 6 widać duże parcie na szkło jak zwykle. Ponadto jest Pani V-ce starosta nie wiem czy nie czasami i pani Raszka Pan z integratora jest. Najbardziej kompetentna osoba to prezes spółdzielni. Mnie by interesował inny problem 12 mln dotacje a 12 to kredyt czy środki własne.
2019-01-12 07:00:35
Teresa Papkala: Do bronek 91 Czy spółka, jako forma prowadzenia działalności jest optymalna? Mogę jednoznacznie powiedzieć, że wszystko zależy od kompetencji prezesa spółki. Obie panie prezes: była - pani Beata Halama i obecna pani Anna Kwiatkowska należą do najbardziej kompetentnych i merytorycznych pracowników w naszej Gminie (pani Beata Halama jest obecnie prezesem Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej). I to ludzie decydują o kondycji finansowej i poziomie rozwoju danego podmiotu gospodarczego a nie tylko forma organizacyjna. do Donek Około 12 mln, o które pytasz to: 7 714 688, 69 PLN to środki własne; a 4 010 600, 00 PLN to wkład krajowy WFOŚiGW - pożyczka poręczona przez naszą Gminę, na co pozwoliła odpowiednio wysoka nadwyżka operacyjna w budżecie, czyli różnica między wydatkami i dochodami bieżącymi. DO wyśmienity cwaniaczek Uważam, że mój poziom wiedzy w istotny sposób przekłada się na to jakie decyzje podejmuję w Radzie i jak głosuję.
2019-01-12 08:53:28
bronek91: Teresa Papkala: Przy założeniu, że Pani to Pani, za którą się podaje, przez wzgląd na zasadę równości, która jest niemożliwa w odniesieniu do możliwości wypowiedzi innych, należy poprzestać na tym etapie. Mógłbym polemizować. Zauważyłem, że wzajemne zachwalanie osób ocierających się w swej działalności politycznej, zawodowej i społecznej o samorząd w sensie instytucjonalnym jest cechą charakterystyczną miejscowych urzędników i radnych. Z pewnością zyskała Pani u osób wymienionych we wcześniejszej wypowiedzi. Osobiście takim optymizmem bym nie tryskał, jak to się przestawia, wszystko jest OK! Nacisk położyłbym na analizę funkcjonowania i korzyść dla samorządu, a nie czynnik osobowy. Dziękuję za odpowiedź i Pozdrawiam!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
kontakt z redakcją