Sezon na pożary traw rozpoczęty
Pożary traw w regionie rozpoczęły się – przed dwoma dniami paliło się pole w Lesznej Górnej. Niestety, zgodnie ze statystykami takich pożarów będzie więcej, chyba że… zmienimy myślenie, bo w aż 90 procentach przypadków pożar traw to efekt podpalenia:
- Co roku w Polsce dochodzi do tysięcy pożarów suchej roślinności, które niszczą przyrodę, zagrażają ludziom i pochłaniają ogromne zasoby służb ratunkowych. Niestety, aż 90% z nich to podpalenia! – informują strażacy.
W momencie, kiedy w Lesznej Górnej paliła się trawa, w Kielcach odbyła się konferencja inaugurująca ogólnopolską kampanię „Stop Pożarom Traw”
Podpalanie jest szkodliwe dla środowiska
Pożary traw stanowią poważne zagrożenie dla środowiska, ludzi i mienia, a ich przyczyną najczęściej jest celowe wypalanie roślinności. Choć niektórzy uważają to za skuteczny sposób oczyszczania terenu, w rzeczywistości prowadzi ono do degradacji gleby, niszczenia bioróżnorodności i wzrostu ryzyka rozprzestrzeniania się ognia na lasy, pola uprawne czy zabudowania. Wypalanie traw może łatwo wymknąć się spod kontroli, powodując pożary na dużą skalę.
Aby zapobiegać takim sytuacjom, kluczowe jest zaniechanie wypalania, odpowiednie zarządzanie odpadami roślinnymi – na przykład poprzez kompostowanie – oraz edukacja społeczeństwa na temat konsekwencji takich działań. W Polsce wypalanie traw jest nielegalne i grożą za nie surowe kary, w tym grzywna do 30 000 zł, a nawet kara aresztu lub pozbawienia wolności do 10 lat w przypadku sprowadzenia pożaru zagrażającego życiu lub mieniu.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.




Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
