Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sesja rady pełna emocji….Porozumienie z Tauron podpisane

Pierwsze półtorej godziny poświęcono na wyjaśnianie kwestii procedur związanych ze zwołaniem na dziś sesji nadzwyczajnej. Najważniejszą sprawą było porozumienie dotyczące wejścia w przyszłości Energetyki Cieszyńskiej w struktury Grupy Tauron, po wypełnieniu przez samorząd zapisów tego dokumentu.Zdaniem władz miasta jedyna ścieżka wyjścia z trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się spółka. Energetyka Cieszyńska zapewnia ciepło prawie 30 tys. mieszkańcom miasta.

Gorąca dyskusja….


Radny Władysław Macura apelował dziś, aby „nie upolityczniać tej sesji, bo to temat ważny społecznie”.

W czasie gorącej dyskusji radni pytali o to,  jak będzie wyglądała reorganizacja pracy po przejęciu. Ich zdaniem Tauron będzie dążył do maksymalizacji zysków , co może skutkować zwolnieniami z Energetyki Cieszyńskiej.

Pytana o szczegóły porozumienia z Grupą Tauron burmistrz Gabriela Staszkiewicz wyjaśniła, że „wszystko co chcieli przekazać zostało umieszczone w notatce prasowej”. – Nie mamy na dziś żadnych kwestii do podania. – powiedziała burmistrz.  Na zarzut, że w notatce nie ma nic konkretnego odparła, iż jest wręcz odwrotnie. – Są najważniejsze informacje, że do mieszkańców Cieszyna dostarczone zostanie ciepło. – odpowiedziała.

 – Informacje powinny najpierw trafić do radnych, z pełną analizą,  a nie być  omawiane tutaj na forum. Większość radnych chciałaby się zapoznać, wyrobić sobie zdanie. My wszyscy jesteśmy przedstawicielami naszych mieszkańców. Pracowaliśmy nad tym dokumentem z wieloma osobami. – dodała Gabriela Staszkiewicz.  

Kopie porozumienia mają zostać przekazane radnym w najbliższym czasie. – Węgla  Energetyce Cieszyńskiej starczy do połowy września. Przed tym terminem musimy dostarczyć węgiel. – podkreśliła burmistrz.

Radni zarzucali także burmistrz, że w prezentowanym na sesji Raporcie o Stanie Gminy nie ujęła informacji, iż „miasto jest udziałowcem spółki, która idzie na dno.”  Po chwili ciszy burmistrz odpowiedziała: nie uznałam za konieczne umieszczanie tego w raporcie o stanie gminy, ponieważ dotyczy o roku 2021, a ta sprawa jest z roku 2022.  

Paliwo zabezpieczone


W notatce, która pojawiła się na stronie Grupy Tauron najważniejsza jest informacja, iż „kluczowym zadaniem zawartego dziś porozumienia z cieszyńskim
samorządem jest zabezpieczenie dostaw paliwa węglowego do Energetyki Cieszyńskiej, co uwarunkowane jest przygotowaniem oraz wdrożeniem działań w celu przywrócenia płynności finansowej tej spółki. - W pierwszej kolejności przeprowadzimy badanie due dilligence, które pozwoli poznać rzeczywistą kondycję finansową spółki i w dalszym kroku podjąć skuteczne działania w celu zapewnienia ciągłości dostaw ciepła w Cieszynie. – podkreślił Marcin Staniszewski prezes zarządu TAURON Ciepło.

Porozumienie  zmienia model zarządzania spółką Energetyka Cieszyńska. Aktualnie około 55 proc. udziałów w spółce należy do TAURON Ciepło, a 45 proc. do miasta Cieszyn – jednak udziały miasta mają charakter uprzywilejowany i dają miastu 58 proc. głosów na zgromadzeniu wspólników. Zgodnie z treścią porozumienia miasto Cieszyn zobowiązuje się do niezwłocznego podjęcia działań, których efektem będzie przekazanie kontroli nad Spółką do TAURON Ciepło. TAURON Ciepło nie
posiadał dotychczas możliwości podejmowania decyzji ani skutecznych działań wobec spółki. - Sytuacja spółki Energetyka Cieszyńska wymaga podjęcia zdecydowanych działań naprawczych i szybkiego wsparcia finansowego. Jednak mniejszościowy udział, struktura organów spółki oraz obowiązujące dotychczas w niej regulacje wewnętrzne, powodowały, że nie mieliśmy możliwości podejmowania wiążących decyzji biznesowych, inwestycyjnych
oraz organizacyjnych.  – dodał prezes Staniszewski.

Burmistrz nastawiona pozytywnie


- Zabezpieczenie mieszkańców Cieszyna i działających na jego terenie podmiotów gospodarczych w ciepło i ciepłą wodę stanowi w prowadzonych rozmowach na temat warunków przejęcia Energetyki Cieszyńskiej przez Tauron Ciepło priorytet dla władz miasta. Z satysfakcją przyjmuję pozytywny przebieg naszych rozmów oraz podjęcie wspólnego wysiłku w sprawie zabezpieczenia ciepła dla naszego miasta - podkreśliła Gabriela
Staszkiewicz, burmistrz Miasta Cieszyna

TAURON Ciepło to największy dostawca ciepła sieciowego w aglomeracjiśląsko- dąbrowskiej i jedna z największych spółek ciepłowniczych w Polsce. W skład spółki wchodzą zakłady: Zakład Wytwarzania Katowice,Zakład Wytwarzania Tychy, Zakład Wytwarzania Bielsko-Biała oraz Obszar Ciepłowni Lokalnych.

Łączna długość sieci ciepłowniczej w systemie TAURON Ciepło wynosi około 1100 km. Poprzez prawie 4000 węzłów cieplnych spółka dostarcza ciepło do 250 tys. gospodarstw domowych, czyli około 800 tys. mieszkańców. (ach)

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

21
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-02 16:12:21
Ogrodzona: 28 lipca premier Mateusz Morawiecki mówił w Polsat News, że rząd "na pewno" nie dopuści do zapowiadanych przez niektóre przedsiębiorstwa ciepłownicze podwyżek o 120, 150 czy nawet 180 proc. Okazuje się, że Urząd Regulacji Energetyki już zatwierdził wzrosty o 200 i 300 proc. Niektóre nowe taryfy ogłoszono w dzień, w który premier obiecywał, że podwyżek nie będzie. Inne nazajutrz. Czy premier jak zwykle kłamał?
2022-08-02 16:38:33
św. Patryk.: on nie umie inaczej - raz go tylko słyszeliśmy podsłuchanego jak szczerze mówił co myśli, że ciemny lud ma za miskę ryżu zapierdalać
2022-08-02 16:43:28
tom lem: ... DOBRE!! premier kłamie (?!) a Gosposia mówi półprawdy, bo tak umówiła sią ze "wspólnikiem miasta". Ta dopiero ma gest, za parę dni ujawni treść porozumienia na które się zgodziła ( tłumacząc się tajemnicą handlową - kiedyś krzyczała o jawności poczynań magistratu) , teraz oczekuje od radnych poparcia własnych działań. To tylko mogą ogarnąć politolodzy wspierający Gosposie, bo zwykły radny, tym bardziej mieszkaniec miasta już niekoniecznie ;-)
2022-08-02 16:50:07
Ondraszek: Ja tam wierzę premierowi i sasinowi, który obiecywał, że nie będzie podwyżek cen prądu, energii itd. Poza tym premier zapewniał niedawno, że węgla w Polsce nie zabraknie, a to taki prawdomówny i porządny. Działkę oddał bo nie chce żadnych majątków i najgłośniej śpiewa na urodzinach ojca dyrektora. prezydent z resztą przyznał, że mamy węgla na 300lat. Dziwne to wszystko, pewnie ta Unia kradnie nam węgiel w nocy. Kiedy się ten nasz trybunał zbiera, żeby orzekli koniec inflacji i węgiel za grosze dla każdego? Trzeba podpytać wyznawców tvpinfo, kto tym razem winny.
2022-08-02 17:04:34
Halos: Radni zarzucali także burmistrz, że w prezentowanym na sesji Raporcie o Stanie Gminy nie ujęła informacji, iż „miasto jest udziałowcem spółki, która idzie na dno.” Po chwili ciszy burmistrz odpowiedziała: nie uznałam za konieczne umieszczanie tego w raporcie o stanie gminy, ponieważ dotyczy o roku 2021, a ta sprawa jest z roku 2022." - no to już gosposia przeszła samą siebie! Zataiła katastrofalny stan EC przed mieszkańcami i ma to głęboko gdzieś !!
2022-08-02 17:30:54
perpetua: będzie dobrze - do rządu PiS wrócił poseł Tchórzewski, ten sam, który kilka lat temu rozpoczynał budowę właśnie wyburzanej elektrowni węglowej w Ostrołęce
2022-08-02 17:32:27
perpetua: a ja się pytam kto przez ostatnie kilka lat był w radzie nadzorczej EC? i ile na tym zarabiał?
2022-08-02 17:35:17
Ondraszek: Katastrofalny stan był do przyjęcia, dopóki swoi mogli korzystać ze stanowisk, dlatego wszelkie decyzje biznesowe i inwestycyjne były blokowane, gdyż miasto było większościowym udziałowcem i finanse szły na konsumpcję kolegów koleżanek. Teraz, gdy okręt tonie i trzeba by uruchamiać koksowniki jak w "Alternatywy 4" bo chrust bedzie na kartki, to już nie mają wyjścia i muszą oddać zarządzanie komuś, kto ma o tym jakiekolwiek pojęcie.
2022-08-02 17:42:35
Skywalker: sranda musi być - EC to klasyczny przykład miejskiej spółki od lat dbającej przede wszystkim o ciepłe stołki dla szerokiego kręgu dobrze ustawionych krewnych i znajomych królika, podobnie z ZBM, wodociągami ZC itd - teraz wielkie halo bo "Tauron będzie zwalniał maksymalizując zyski" - no oczywiście, cieszyńskie darmozjady na bruk, dziś w Tauronie DOJNA ZMIANA rządzi i to ona będzie miała pierwszeństwo w dostępie do korytka
2022-08-02 20:13:01
oxjas1: Gdy wybuchla wojna w Ukrainie PiS wprowadzil zakaz importu z Rosji, ale nie zrobił nic, by zatrzymac eksport wegla. Wychodzi na to, ze rzad sprzedaje wegiel za granice, zeby miec na wyplate owych 3000 zl, dodatku na zakup wegla! Tego toby nawet Bareja nie wymyslil.
2022-08-02 21:19:48
ET: "Tauron będzie zwalniał maksymalizując zyski" to wszyscy wiemy ale większość mieszkańców Cieszyna dopiero teraz odczuje na własnej skórze ile może kosztować "ciepło". Będzie się działo.
2022-08-02 21:23:40
krzysztof.nn: ktoś się jeszcze śmieje z ciepłej wody w kranie?
2022-08-02 22:23:02
barbara1945: Powinno być zgodnie z tradycją powiedziane "mój Kochany tauronie". to już nawet nie jest żenujące. a buta z jaką sie odnosza do ogółu przekraca granice dobrego smaku. a jeszcze mój kochany wtórbecie, greto sporcie itd itp
2022-08-03 05:18:49
tom lem: ... na tym portalu gosposia może pleść dyrdymały/androny i tak dostanie poparcie od Ox'owych narcyzów ;-)
2022-08-03 07:13:31
oxjas1: tom lem, misiu to twoj obecny premier nagrany na tasmach u Sowy ( wtedy doradca PO) obiecal ci wynagrodzenie za prace w takiej wysokosci, aby wystarczylo ci na miske ryzu. A to, do czego doprowadzil PiS w gospodarce to spelnienie wizji bylej pani premier Polski w ruinie. Ot i wszystko w temacie plecenia dyrdymalow.
2022-08-03 07:19:30
oxjas1: I jeszcze jedno haslo dla toma limka -Pis cie kocha ,Pis nie zdradzi, Pis do nedzy doprowadzi! A i tak ma poparcie swoich zwolennikow.
2022-08-03 08:42:00
Marx.: Jesteś taki pożyteczny idiota. Oni ciebie w ciula robią, a ty się po prostu dajesz. A oni się bawią! Kasę wywalają na lewo. 70 mln wywalili na wybory kopertowe. 2 mld idzie na tępą propagandę w TVP. Do tego Ostrołęka, CPK, Turów i inne przewałki. Wiesz, ile za te miliony można byłoby dzieci wyleczyć? A my jak te łosie zbieramy na akcjach charytatywnych, a rząd ma to wszystko w dupie. A później siedzą takie leszcze jak ty. A oni się bawią, mają to w dupie. Bo właśnie tacy jak ty, łykają to i jeszcze w to wierzą. A ty jesteś tak zapatrzony. I cały czas masz jakichś wrogów. To Niemcy, to Żydzi, to Norwegowie, kobiety, LGBT. Najbardziej to się boisz gejów, a nic ci nie przeszkadza, że rząd cię rucha codziennie.
2022-08-03 10:08:27
zbiges: Cieszyn od lat 90tych ub. wieku nie miał szczęścia do włodarzy, w przeciwieństwie do np. Skoczowa (p.Żagan), Strumienia. Pokutują tu zachwiane proporcje inwestycji : kultura/sztuka 70% środków - kontra gospodarka/infrastruktura 30%. Miasto traci miejsca pracy, wyludnia się, infrastruktura drogowa to dramat ( m.in. 'plastikowe rondo' w Krasnej). Praca ZDM pozostawia wiele do życzenia, brak jakiejkolwiek strategii utrzymania choćby w jako takim stanie głównych dróg w Cieszynie. Wszystko zarasta.... i zamienia się w modne ostatnio - kwietne łąki.
2022-08-03 13:12:07
Marx.: Cieszyn akurat w latach 90-tych miał najlepszych w pokomunistycznej historii włodarzy, a co do reszty to po dziś dzień pozostaje jednym z najlepszych do życia miasteczek i to nie tylko w skali województwa - o miejscach pracy piszesz i od razu widać że nie masz pojęcia jak sprawa wygląda, wyludnia się Cieszyn dokładnie tak jak cała Polska pod rządami PiS, infrastruktury drogowej niejedno miasto może nam pozazdrościć, a tymczasowe rondo w Krasnej akurat to doskonałe rozwiązanie - bo choć nie najpiękniejsze, to świetnie spełnia swoje zadanie, a kosztowało grosze w porównaniu do rond 'wypasionych' - zgodzę się natomiast z zarzutem o podział środków z budżetu, koteria cieszyńska utrzymywana kosztem innych celów to od wielu kadencji wielka bolączka miasta
2022-08-03 13:13:20
Marx.: przy okazji, mógłbyś mi podać parę przykładów szczęścia jakie skoczowiokom dały rządy burmistrzyni Żagan?
2022-08-04 11:41:33
zbiges: Do Marx: Generalnie wygląd tych miast przy wjeździe jest schludniejszy. A w Cieszynie metrowe chwasty na rondach, na Katowickiej. Podobnie na Bielskiej, od zjazdu z dwupasmówki. Przystanku w Krasnej to już prawie nie widać. No i wg Ciebie świetne plastikowe rondo, od 5 lat :(. 'Ale to je dobre...'
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: