Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sesja Rady Gminy w Chybiu

Na ostatniej sesji Rady Gminy w Chybiu radni większość uchwał podjęli jednogłośnie. W porządku obrad znalazła się m.in. uchwała budżetowa na 2015 rok oraz Wieloletnia Prognoza Finansowa Gminy Chybie na lata 2015-2025.

Na ostatniej sesji (20.01) Rady Gminy w Chybiu radni podjęli m.in. uchwałę w sprawie powołania doraźnej Komisji ds. Statutu Gminy. Jak poinformował przewodniczący Rady Mirosław Wardas, przedmiotem działania wspomnianej Komisji jest dokonanie analizy Statutu Gminy Chybie oraz opracowanie na tej podstawie projektu zmian Statutu i przedłożenie go Radzie w celu rozpatrzenia. Jak również dokonanie analizy projektu Statutu Młodzieżowej Rady Gminy Chybie oraz przygotowanie opinii w tej sprawie.

Radni na sesji wybrali skład osobowy Komisji. Przewodniczącym, większością głosów, został Leszek Josek zaś zastępcą Piotr Gmuzdek. Na pozostałych członków Komisji wybrano: Marcina Puchalik, Grzegorza Ochodek, Mirosława Janusz oraz Marka Węglorz. Każdy radny ma prawo brać udział w pracach tej Komisji, niekoniecznie trzeba być jej członkiem – dodał Wardas. Radni wyznaczyli również termin zakończenia prac doraźnej Komisji na dzień 30 kwietnia 2015 roku. Powyższa uchwała została podjęta przez radnych jednogłośnie.

W porządku obrad nie zabrakło również projektu uchwały w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Chybie na lata 2015-2025 oraz projektu uchwały w sprawie uchwały budżetowej na 2015 rok. Wieloletnia Prognoza Finansowa to dokument zawierający prognozę sytuacji finansowej gminy w wyznaczonych latach. W przypadku Gminy Chybie WPF została uchwalona do 2025 roku, ponieważ jest to rok, w którym Gmina zakończy spłacać planowaną pożyczkę zaciągniętą w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na budowę oczyszczalni ścieków. Głos w sprawie WPF zabrała Skarbnik Gminy, Aleksandra Biała. Podstawową zasadą przy tworzeniu WPF jest zachowanie wymogu współczynnika zadłużenia gminy. Przez pewne niedopatrzenie na lata 2018-2022 ten współczynnik nie został w naszym przypadku spełniony. Skutkowało to tym, iż nie można było uchwalić budżetu gminy i taką też opinię wydała Regionalna Izba Obrachunkowa. Złożyliśmy jednak odpowiednią autopoprawkę w tej sprawie do RIO. Podnieśliśmy dochody uzasadniając to tym, iż w tych latach możemy uzyskać dochody z przekształconych pól irygacyjnych, takie są plany m.in. Stowarzyszenia Impuls, które działa na terenie naszej gminy. Poprzez nieznaczne zwiększenie dochodów uzyskaliśmy poprawne wskaźniki. Nie ma więc przesłanki, która uniemożliwiłaby uchwalenie budżetu.

Przedstawione na sesji projekty uchwał zawierały autopoprawki, które na posiedzeniach komisje wniosły do budżetu i które zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Regulaminową. Projekty uchwał w sprawie: Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2015-2025 oraz uchwały budżetowej na 2015 rok zostały przyjęte większością głosów.

 Jedną z ostatnich uchwał, jaką radni podjęli na sesji była uchwała w sprawie przyznania wyróżnienia Kryształowa Rosiczka. Kryształową Rosiczką Rada Gminy Chybie co roku honoruje osobę lub organizację społeczną, która ma znaczące osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej. Została zgłoszona tylko jedna kandydatura do wyróżnienia Kryształową Rosiczką za 2014 rok. Jest to kandydatura Radosława Strządały, właściciela firmy S.Instal – przyznał Mirosław Wardas.  Powyższą uchwałę radni podjęli jednogłośnie.

 

MSz
 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: