Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Najstarsze książki w Książnicy

Najstarsze książki drukowane znajdującym się w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej były tematem trzeciej z kolei prezentacji z cyklu Cymelia i osobliwości. Jolanta Sztuchlik i Krzysztof Kleczek omówili szczegółowo cztery eksponaty.

W pierwszej części wykładu Jolanta Sztuchlik omówiła historię powielania książek poczynając od ręcznego przepisywania, poprzez drzeworyt, na początkach druku skończywszy. Wyjaśniła też, dlaczego najstarsze książki nazywane są inkunabułami. Otóż słowo to pochodzi z łaciny, gdzie incunabula znaczy powijaki, kołyska, w pieluszce.

- Dzisiaj w Książnicy Cieszyńskiej mamy 51 inkunabułów. Gdyby to porównać na przykład z biblioteką uniwersytecką we Wrocławiu, gdzie tego rodzaju druków jest ponad trzy tysiące, czy Biblioteką Narodową, gdzie tego rodzaju kolekcja liczy sobie tysiąc woluminów, to wydaje się wielkość niezbyt imponująca. Ale jeśli porównamy to np. z biblioteką uniwersytecką w Poznaniu, gdzie jest 320, czy z Biblioteką śląską w Katowicach, to jest to zasób całkiem pokaźny – mówił zapraszając na wykład dyrektor Książnicy Krzysztof Szelong.

Najstarsza książka drukowana w zbiorach Książnicy to wolumin, w którym oprawione są razem trzy dzieła. Jest to etyka chrześcijańska, która zawiera pouczenia dla duchownych. W Polsce są trzy egzemplarze, w tym jeden w Książnicy.

Sporo uwagi prelegentka poświęciła postaci św. Ambrożego. Oprócz omówienia jego życiorysu i zasług przytoczyła także legendę o tym, jak to gdy był niemowlakiem nad jego łóżeczko przyleciał rój pszczół. Matka w trosce o dziecko chciała je odpędzić, ale ojciec uznał, by zostawić, a jeżeli dziecko przeżyje, to będzie wielkim mówcą.

Słuchacze prelekcji dowiedzieli się także, że w początkach historii książki drukowanej drukarze starali się naśladować pismo ręczne, gdyż uważali, że za książkę ręcznie pisaną można uzyskać wyższą cenę. Inkunabuły charakteryzowały się tym, że tylko tekst był drukowany, a ozdoby i inicjały malowane były ręcznie. Jedną z prezentowanych ksiąg było najstarsze prawo miasta Brna z 14 98 roku, jedyny zarejestrowany egzemplarz w Polsce.

Kolejne prezentacja w Książnicy zaplanowana jest na 5 lutego. Będzie to tym razem prezentacja najstarszych książek kucharskich.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: