Sesja i obrony online?
Jak poinformowali przedstawiciele cieszyńskiej filii Uniwersytetu Śląskiego, aktualnie nie ma problemów z nauczeniem on-line, jest też możliwość przeprowadzenia w taki sposób egzaminów w sesji letniej – Istnieje możliwość realizacji sesji egzaminacyjnej w sposób podobny jak dotychczasowe kształcenie online. Są wystosowane w tej sprawie odpowiednie rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, jak i nasze uczelniane wytyczne. Egzamin w trybie zdalnym może przybierać formę pisemną, jak i ustną. Ta ostatnia jako symultaniczna wymiany informacji przez dowolny komunikator audio-video. Nasza uczelnia proponuje korzystać m.in. z Microsoft Teams, które dostępne jest w systemie USOS dla każdego pracownika i studenta, ale dopuszcza się możliwość korzystania z innych aplikacji. I trzeba zaznaczyć, że stosowany jest w dotychczasowej praktyce kształcenia szeroki wachlarz sposobów nauczania na odległość. Co istotne, nauczyciele akademiccy mają możliwość dostosować formę egzaminu do aktualnej sytuacji i mają w tym zakresie wiele swobody. Mamy sporo zaufania dla naszych nauczycieli akademickich i jesteśmy pewni, że w większości przypadków poradzimy sobie z zaistniałymi wyzwaniami – mówi prodziekan ds. kształcenia i studenckich na Wydziale Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, filia w Cieszynie, dr hab. Bogusław Dziadzia, prof. UŚ.
Część studentów zastanawia się również na tym, w jaki sposób przebiegać będą obrony – Podobnie jak regularne zajęcia, mogą się również odbywać trybie online obrony prac licencjackich i magisterskich. Wspomnę tylko, że online mogą i odbywają się obrony prac doktorskich oraz posiedzenia kolegiów habilitacyjnych. W przypadku prac licencjackich i magisterskich przyjmujemy formułę obecności komisji w siedzibie wydziału. Tego rodzaju obrony miały już miejsce na Uniwersytecie Śląskim. Zaznaczę jednak, że tryb egzaminów i obron online to poszerzenie naszych możliwości i wierzymy, że uda się nam wrócić do normalnego trybu w nieodległej przyszłości – tłumaczy Bogusław Dziadzia.
Rok akademicki został jednak zdestabilizowany, co odbije się również na rekrutacji na rok akademicki 2020/2021. W związku z opóźnieniem matur rekrutacja ruszy dopiero we wrześniu. Na przyjęcia do szkół wyższych nie wpłynie również brak egzaminów ustnych, które w zdecydowanej większości przypadków nie są przez uczelnie brane pod uwagę.
Istnieje jednak szansa, że już 1 października (zgodnie z planem) wystartuje nowy rok akademicki.munikat.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.