Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sercem Beskidy malowane

Beskidzkie pejzaże, wirujące w dynamicznym tańcu pary, postaci w cieszyńskich i beskidzkich strojach. Piękno krajobrazu i folklor Beskidu Śląskiego na swych płótnach oddaje Agnieszka Pawlitko. Jej dzieła do niedzieli oglądać można w Jabłonkowskim Domu PZKO.

Wystawę otwarto w piątkowe (04.08) popołudnie. Wernisaż był jedną z licznych imprez towarzyszących „Gorolskimu Świętu”. Swoim występem uświetniła go kapela Gorole z Mostów koło Jabłonkowa. Ale obejrzeć obrazy warto wybrać się w dowolnym momencie w drodze do lub z Lasku Miejskiego.

Pawlitko jest absolwentką Etnologii i Instytutu Sztuki Uniwersytetu Śląskiego. Na co dzień kojarzona z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury Dom Narodowy, gdzie pracuje, jest także członkiem  Polskiego Stowarzyszenia Artystów Plastyków w RC, Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. Jest miłośniczką folkloru, co widać nie tylko na jej obrazach. Na wernisaż wystawy ubrała się w własnoręcznie uszytą suknię cieszyńską, którą wykonała w ramach swojej pracy magisterskiej. - Jeśli takie cudo powstało w ramach pracy magisterskiej, to co zrobi na doktorską? - zapytywał otwierający wystawę prezes PZKO Jan Ryłko nie kryjąc podziwu dla kunsztu i wielostronności artystycznej Pawlitko.

A dlaczego artystka swe kroki i pędzel tak chętnie kieruje na Zaolzie? - Świetnie układa mi się współpraca z zaolziańskimi organizacjami – stwierdza. No i na Zaolzie przyjeżdżała od zawsze, bo ma rodzinę i w Nawsiu, i w Trzyńcu. - W dzieciństwie wakacje, ferie, na grzyby jeździliśmy, więc od zawsze fascynowały mnie tutejsze krajobrazy. I ludzie, ich kultura, to, jak ją zachowali.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: