Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ścieżki Przyrodnicze służą edukacji młodzieży

Kolejną szkołą, która odwiedziła ścieżkę przyrodniczą ''Szlakiem Pomników Przyrody'' w Kończycach Wielkich jest szkoła z Nierodzimia. 25 kwietnia ponad 40 osobowa grupa dzieci z klas III i IV pod opieką Marioli Kukuczki autokarem wybrała się na wiosenne poznawanie walorów przyrodniczych regionu.

Edukację w terenie prowadził współrealizator ścieżki, przewodniczący Komisji Ochrony Przyrody PTTK Beskid Śląski w Cieszynie Jan Machała. Przy pięknej, słonecznej pogodzie uczniowie przez 3 godziny podziwiali piękno przyrody wraz ze świeżym powietrzem chłonąc też wiedzę przyrodniczą. Na ścieżce oraz w bezpośrednim jej sąsiedztwie dzieci zostały zapoznane z wieloma gatunkami roślin, które występują o tej porze roku. - Największy jednak podziw zazwyczaj wzbudzają kilkusetletnie dęby – pomniki przyrody, a zwłaszcza dwa z nich „Mieszko” i „Przemko” należące do grupy najstarszych i najpotężniejszych na Śląsku – mówi Machała.

Oprócz wykładu przewodnika naturę naszego regionu przybliżyły dzieciom również tablice poglądowe przedstawiające florę i faunę usytuowane wzdłuż ścieżki przyrodniczej. Podczas zwiedzania Kończyc Wielkich nie zabrakło też elementów architektury - takich zabytków jak drewniany kościołek pw. Michała Archanioła, Kaplica Opatrzności Bożej czy pałac rodziny Larischów.

Na koniec wycieczkowicze udali się na spotkanie z rówieśnikami do tamtejszej podstawówki, gdzie prowadzący wycieczkę przeprowadził konkurs wiedzy przyrodniczo-krajoznawczej. Rywalizowały trzyosobowe zespoły z miejscowej szkoły oraz tej zwiedzającej. Po wyrównanym współzawodnictwie minimalnie zwyciężył zespól przyjezdnych w składzie Wiktoria Majchrowska, Maja Nieckarz i Mariusz Chruszcz przed miejscowymi Julią Tomicą, Markiem Brachaczkiem i Jakubem Machejem. Wszyscy uczestnicy otrzymali z rąk przewodniczącego Komisji nagrody, natomiast opiekunowie szkolni Mariola Kukuczka i Dorota Stoły odebrały dyplomy. - Należy podkreślić, że dzieci z Nierodzimia zaangażowane są w zdobywania odznak krajoznawczych takich jak „Tropiciel Przyrody, Turysta Przyrodnik, Dziecięca Odznaka Turystyczna czy Młodzieżowa Odznaka Krajoznawcza – podkreśla Machała niezmiennie zachęcający dzieci i młodzież to tej formy aktywności i poznawania przyrody i regionu.

(beti)
 

źródło: ox
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: