Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ścieżka rowerowa na Frysztackiej - niestety nie w tym roku

Bezpieczeństwo na drogach jest tematem priorytetowym, niestety w powiecie nie wszystkie trakty komunikacyjne pozwalają na jazdę bez obaw o własne bezpieczeństwo. Problem ten dotyczy w szczególności rowerzystów, którzy nie zawsze mogą liczyć na ścieżkę rowerową. W Cieszynie jedną z tras, na której rowerzyści mają szczególnie trudne życie, jest ulice Frysztacka.

Ulica Frysztacka w Cieszynie prowadzi prawie z samego centrum miasta aż do granicy z Pogwizdowem. Ruch na drodze jest dosyć spory, szczególne w godzinach szczytu. Trasa ta jest również chętnie pokonywana przez rowerzystów, niestety, tylko na fragmencie ulicy można znaleźć ścieżkę rowerową. W związku z tym rowerzyści często obawiają się o swoje bezpieczeństwo, gdy są mijani przez ciężarówkę, lub autobus, a kierowcy samochodów są znacznie spowalniani przez konieczność wyprzedzania rowerzystów. Problemem postanowił się zająć się Radny Powiatu Cieszyńskiego Florian Sikora, który wystosował krótką interpelację do władz powiatu.

- W związku z pracami polegającymi na wycince drzew w ciągu ulicy Frysztackiej 2624S w Cieszynie, odcinek między przejazdami kolejowymi, proszę o rozważenie budowy ścieżki rowerowej na tym właśnie odcinku – apeluje Florian Sikora w swojej interpelacji.

Jak się jednak okazuje, niestety, wycinka drzew nie ma związku z planami budowy ścieżki rowerowej. W odpowiedzi na interpelację Starosta Cieszyński podkreśla, że w obecnym budżecie Powiatu Cieszyńskiego nie zostały zabezpieczone środki finansowe na takie przedsięwzięcie. W tegorocznym budżecie na drogach powiatowych realizowane są 3 zadania inwestycyjne (Przebudowa Frysztackiej, Katowickiej i Hallera), w związku z czym brak wolnych środków na realizację kolejnych zadań.

- Nie jest możliwe wprowadzenie kolejnego zadania do realizacji z uwagi na brak środków na jego pokrycie. W związku z tym zlecenie opracowania budowy ścieżki rowerowej na wskazanym odcinku ul. Frysztackiej w Cieszynie może być brane pod uwagę podczas planowania budżetu na 2020 r. Niemniej jednak należy mieć na względzie, że w pierwszej kolejności do budżetu Powiatu wprowadzane będą, jako priorytetowe zadania, dla których obecnie trwa tok projektowy, lub zaplanowane jest jego zlecenie w ramach tegorocznego budżetu – wyjaśnia Starosta Cieszyński Mieczysław Szczurek w odpowiedzi na interpelację. Z treści odpowiedzi wynika również, że priorytetowo potraktowane zostaną drogi w bardzo złym stanie technicznym, m.in. ulice Hażlaska, Słowicza i Przepilińskiego w Cieszynie.

W związku z tym na powstanie ścieżki rowerowej przy ulicy Frysztackiej, trzeba będzie trochę poczekać. Warto pamiętać o zachowaniu rozwagi na drodze oraz o zachowaniu bezpiecznego odstępu, podczas wyprzedzania rowerzystów.

Pełna treść interpelacji i odpowiedzi dostępne tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-07-09 08:04:38
kudlatycz: Ulica Frysztacka jest niebezpieczna bo rowerzyści pomimo obowiązku jazdy po oznakowanej ścieżce rowerowej nie korzystają z niej.
2019-07-09 09:55:17
Joker: @kudlatycz: Na ulicy Frysztackiej jest jakaś ścieżka rowerowa?
2019-07-09 20:07:12
kalia3110: Ciekawe kiedy remont drogi w końcu się zakończy
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: