Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Sale wypełnione po brzegi - Dni Kultury Żydowskiej

W Cieszyńskim Ośrodku Kultury ''Domu Narodowym'' prezentowane są filmy Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ''Motywy Żydowskie''.

W minioną środę (5.10.2011) sala widowiskowa cieszyńskiego Domu Narodowego wypełniona była po brzegi. Prelekcje filmów festiwalowych rozpoczął tego dnia dokument z V MFF Żydowskie Motywy "Miasteczko Kroke", który otrzymał Nagrodę Specjalną Stowarzyszenia Autorów ZaiKS. 

"Miasteczko Kroke to opowieść o przedwojennym Krakowie widzianym oczami Żydów. Zderzają się w nim dwie rzeczywistości – bezpieczne dzieciństwo z czasów dwudziestolecia nagle przerwane i zamienione w piekło holocaustu. Bohaterowie filmu przeszli gehennę, a po wojnie - niektórzy opuścili Polskę, niektórzy wrócili do Krakowa. Wszyscy jednak sercem związani są z miastem swego dzieciństwa i wspominają tamten, zapomniany już, świat. Film przedstawia unikatowe, niepublikowane archiwalia z okresu międzywojnia..".- opisują film organizatorzy Dni Kultury Żydowskiej, które w Cieszynie zakończą się w niedzielę 9 października. 

Kolejną odsłoną dnia był film fabularny, wyróżniony Srebrnym Warszawskim Feniksem "Obcy VI". 

"Młody człowiek, który mógłby uchodzić za całkiem przeciętnego faceta, gdyby nie para pięknie wijących się spod czarnego kapelusza pejsów, niespodziewanie przyjeżdża do małego miasta. Przybysz nieświadomie przypomina mieszkańcom o świecie, który nie istnieje od tak dawna, że niektórzy uważają, iż mają prawo wierzyć, że ten świat nigdy nie istniał. Ludzie zaczynają mu się zwierzać, jak gdyby chcieli oczyścić swoje umysły ze wspomnień lub z historii zasłyszanych od innych. Kiedy wyjeżdża, miasteczko już nigdy nie będzie takie samo – a na pewno nie przez następne dwa tygodnie..." – czytamy w opisie streszczenie 20-minutowego filmu.

Ostatnią propozycją projekcji filmowych na środowe przedpołudnie był film noszący tytuł "Ocaleni przez deportację". Dokument ten uzyskał Nagrodę Specjalną Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. „Ta nieznana historia ocalenia jest świadectwem zarówno wstrząsającego przeżycia jak i dowodem na potwierdzenie ludzkiej dobroci w tych mrocznych czasach...”.  

Dni Kultury Żydowskiej, które rozpoczęły się w minioną niedzielę (2.10.2011) potrwają do 9 października. W tym czasie w mieście nad Olzą zarówno po polskiej jak i czeskiej stronie odbywać się będą liczne koncerty, wykłady, wystawy. Jutro również kolejna odsłona filmu dokumentalnego. 

 

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: