Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Poznaj z nami program wszystkich partii (5)

Jak uchronić Polaków przed skutkami kryzysu ekonomicznego? 

Platforma Obywatelska: Mimo że gospodarka Polski jeszcze nie okrzepła w realiach wolnego rynku, trzeba przyznać, że już radzi sobie nieźle. Polacy są przedsiębiorczy i energiczni, co obfituje w pozytywne działania. Należy podkreślić, że wiele już zrobiono w czasie ostatniego kryzysu: pakiet dla przedsiębiorców czy gwarantowane depozyty w bankach. Zdrowy nadzór bankowy mamy, a ograniczenie barier biurokratycznych w kryzysie jest sprawą priorytetową. Nie bez znaczenia są środki 400 mld złotych (z czego 300 mld zł. z UE), które zostaną wpompowane w gospodarkę Polski. To musi dać dobry impuls do pokonywania skutków kryzysu i dalszego rozwoju gospodarczego kraju. 

 

Polska Jest Najważniejsza: - Zaprzestanie marnowania pieniędzy publicznych: likwidacja pozamerytorycznych etatów w administracji, realizacja zadań pozamerytorycznych przez jedno Centrum Usług Wspólnych (wspólne zamówienia dla wszystkich urzędów oznaczają niższe ceny usług, czy towarów).
- Dla najbogatszych rolników – wprowadzenie rozliczeń wg zasad PIT i ZUS.
- Usunięcie barier biurokratycznych dla przedsiębiorców oraz ułatwienia w zakładaniu własnych firm.
- Dziś na 100 kobiet przypada zaledwie 123 dzieci. Polacy chcą mieć dzieci, ale ich na to nie stać – więc na emerytury dzisiejszych 20 – 40 – latków nie będzie miał kto pracować. Dlatego konieczne jest prowadzenie kompleksowego planu polityki prorodzinnej – proponowanego przez PJN, tj. m.in.: zapewnienie miejsca w żłobkach i przedszkolach dla każdego dziecka, wprowadzenie konta edukacyjnego w wysokości 200 zł miesięcznie na każde dziecko od 5. roku życia na rozwijanie jego indywidualnych zdolności, 400 złotych miesięcznie na każde dziecko (jako kwota wolna od podatku, a w przypadku rodzin mniej zarabiających – wypłacane na konto), wydłużenie o 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.
Więcej znajdą Państwo na mojej stronie: http://maciejstachura.pl/program.


Polska Partia Pracy:  Polska nie jest samoistnym bytem gospodarczym zatem nie jest możliwe , aby kryzys o zasięgu światowym czy europejskim nie był odczuwalny dla gospodarki , a co za tym idzie dla obywateli. Doświadczenia ostatnich 20 lat pokazują jednak , że nauczeni smutnym wieloletnim doświadczeniem Polacy są w stanie radzić sobie z każdą przeciwnością pod warunkiem , że się im w tej walce nie przeszkadza. Permanentna indoktrynacja społeczeństwa o sprawczej roli Państwa i aktualnie rządzących przy przeciwdziałaniu sytuacjom kryzysowym nie jest prawdą. Każda partia rządząca chętnie podszywa się pod efekty wynikające z zapobiegliwości i pracowitości Polaków zarówno w okresach kryzysowych jak również w okresach wzrostu gospodarczego.

 

 

Polskie Stronnictwo Ludowe: PSL proponuje w swoim programie: - racjonalizację wydatków publicznych; przyspieszenie wzrostu PKB; zwiększenie skuteczności egzekwowania podatków; wprowadzenie systemu ulg podatkowych pobudzających przedsiębiorczość; uproszczenia biurokratyczne; zwiększenie roli pracodawców w tworzeniu prawa sprzyjającego powstawaniu nowych miejsc pracy; wspieranie aktywności i innowacyjności polskich przedsiębiorców; rozwijanie kontaktów handlowych z UE, Wschodem i największymi potęgami ekonomicznymi świata; kontynuację wspierania aktywności i innowacyjności, w tym szerokie wykorzystanie technologii informacyjnych; utrzymanie dobrych tendencji inwestycyjnych w kraju; wzmocnienie roli dochodów własnych samorządów gminnych; stworzenie planów zagospodarowania przestrzennego w każdej gminie, też w celu eliminacji przypadkowych lokalizacji inwestycji; przyspieszenie modernizacji i rozbudowy sieci energetycznych, co zapewni rytmiczne dostawy, poprawi jakość i zmniejszy straty prądu; rozbudowę energetyki opartej na surowcach krajowych (węgiel, gaz łupkowy); modernizację transportu kolejowego, kontynuację modernizacji sieci dróg, budowy obwodnic, rozbudowę dróg dojazdowych do miejsc pracy.

 

Prawica: Należy dołożyć wszelkich starań, aby obronić narodową walutę, czyli nie dopuścić do likwidacji złotego i wprowadzenia euro w Polsce. Jest to nakaz polskiej racji stanu.
Należy dążyć do zmiany systemu podatkowego – likwidacja podatku PIT i CIT, obniżenie podatku VAT i wprowadzenie podatku obrotowego dla dużych firm zagranicznych, aby zyski z ich działalności zostawały w Polsce i zasilały budżet państwa.

Trzeba budować Polskę, a nie drugą Japonię, Irlandię czy jakieś inne zielone wyspy.

Prawo i Sprawiedliwość: Po pierwsze mówić prawdę, jaki jest stan finansów publicznych w naszym kraju. Premier i minister finansów przekonują nas, że jesteśmy zieloną wyspą. Jakoś trudno w to uwierzyć, gdy w całej Europie i na świecie panuje kryzys, a w Polsce jest odwrotnie. Trudno się dziwić, że ekonomiści biją na alarm, a zadłużenie państwa w ciągu ostatnich 4 lat wzrosło o ponad 300 mld zł. Żeby uchronić Polaków przed skutkami kryzysu trzeba podjąć wspólne działania z wszystkimi silami politycznymi kraju a nie uprawiać propagandowych sztuczek. Należy w takiej sytuacji chronić najuboższych, a szukać oszczędności tam, gdzie środki finansowe się znajdują. 

 

 

Ruch Palikota: Tak, to jest pytanie którego boi się każdy polityk. Z tego strachu wymyślane są właśnie opowieści o „zielonych wyspach” lub inne propozycje niemożliwe do przeprowadzenia w sytuacji, gdy nie ma się skąd czerpać finansów na naprawę aktualnej sytuacji, lub też na zabezpieczenia ekonomiczne w przyszłości. Przecież, żeby chronić, trzeba mieć czym i za co. A jeśli nie ma za co, to trzeba ciąć wszelkie możliwe koszty, renegocjować wewnętrzne ustalenia… a który polityk lubi zmiany? W Polsce chyba żaden – dlatego zmienić ich nie sposób od 20 lat. Ale do rzeczy. Kryzys ekonomiczny ma zasięg globalny, więc całkowite wyeliminowanie jego skutków nie jest możliwe. To, co trzeba jednak zrobić na pewno, to postawić na małe i średnie przedsiębiorstwa – rozruszać je, bo w obecnych warunkach niezwykle trudno im utrzymać się na rynku. A jeśli polski przedsiębiorca będzie zamykał swoje podwoje i bankrutował, to polski obywatel także. Rzecz oczywiście nie jest prosta. Przede wszystkim, zapanowanie nad tak wielkim deficytem wymaga odważnych decyzji politycznych i spójnej wizji działania, gdyż sprawa ma wymiar oszczędnościowy dziesiątków miliardów rocznie przez wiele lat. Nie zlikwiduje się tak wielkiego problemu drobnymi korektami. Drobne korekty służą jedynie aktualnie rządzącym – sprawiają pozory realnego działania i pozwalają pielęgnować wrażenie, że robi się „wszystko co możliwe”. A można znacznie więcej. O planie pozyskiwania środków nie będę w tym miejscu pisał, gdyż jest on wyraźnie wypunktowany w programie Ruchu Palikota, ale chcę raz jeszcze podkreślić, że kluczem do poprawy sytuacji ekonomicznej jest inwestycja w rodzimą gospodarkę. Może to i truizm, ale patrząc na działania kolejnych ekip rządzących – a właściwie na brak tych działań, spokojnie pozwalam sobie na jego wygłaszanie. Trzeba więc pomyśleć wreszcie o pilnej zmianie formuły ministerstwa gospodarki na formułę ministerstwa przedsiębiorczości. Siłą naszej gospodarki jest duża liczba małych firm. Tymczasem ta sytuacja w żaden sposób nie jest uwzględniona w organizacji administracji. Jednocześnie tempo tworzenia nowych firm spadło i grozi stagnacją. Istnieje zatem potrzeba ciągłego premiowania przedsiębiorczości i sprawdzania, jakie bariery są źródłem trudności. 

 

Sojusz Lewicy Demokratycznej: Przede wszystkim należy w końcu przeprowadzić głęboką reformę finansów publicznych Państwa, znacząco ograniczyć wydatki i poszukać dodatkowych wpływów do budżetu Państwa – nie koniecznie poprzez podnoszenie danin publicznych. Obecnie rządząca koalicja reprezentuje zbyt wiele sprzecznych interesów, dlatego nie widzę szans powodzenia na realizację tych założeń. Jako kraj o rozwijającej się gospodarce jesteśmy tym bardziej podatni na zawirowania na rynkach europejskich. Nasz eksport w znacznej części kierowany jest do krajów Europy zachodniej - szczególnie Niemiec – dotkniętej widmem nadchodzącej drugiej fali kryzysu. Musimy, zatem zdywersyfikować kierunki naszego eksportu, a szczególnie zwiększyć eksport na wschód. Musimy dbać o rodzimy przemysł i rolnictwo, możemy, bowiem w tym obszarze stać się bardzo konkurencyjni na rynkach europejskich i światowych. Wspomagać rozwój nowych technologii oraz bacznie przyglądać się eksploatacji złóż gazu łupkowego, bowiem może okazać się to szansą dla Polski. 

 

----------

W imieniu partii politycznych wypowiedziały się "jedynki" na listach do Sejmu w naszym okręgu: Mirosława Nykiel (PO), Maciej Stachura (PJN), Mariusz Rajba (Polska Partia Pracy). Marian Ormaniec (PSL), Władyslaw Motyka (Prawica), Stanisław Szwed (PiS), Artur Górczyński (Ruch Palikota), Andrzej Marszałek (SLD).

opr. łg

źródło: OX.pl
dodał: ŁG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: