Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Sąd wydał wyrok lustracyjny

Sąd Okręgowy w Katowicach nieprawomocnym orzeczeniem z dnia 16 kwietnia 2014 r. uznał za niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne złożone przez Adama Pastuchę, w którym nie przyznał się on do współpracy z organami bezpieczeństwa państwa.
Jak informuje Naczelnik Oddziałowego Biura Lustracyjnego, prokurator Andrzej Majcher - materiał dowodowy zebrany w sprawie wykazał natomiast, iż wymieniony w okresie od marca 1983 r. – października 1984 r. był tajnym współpracownikiem (TW) o ps. „Piotr” Zwiadu Wojsk Ochrony Pogranicza, a więc organu bezpieczeństwa państwa w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy lustracyjnej.
 
Z wnioskiem o wszczęcie postępowania lustracyjnego wobec Adama Pastuchy wystąpił 18 lutego ubiegłego roku prokurator Oddziałowego Biura Lustracyjnego w Katowicach. Jego zdaniem Adam Pastucha, skłamał składając oświadczenie lustracyjne z tytułu pełnienia funkcji publicznej radnego Rady Gminy Dębowiec. Radnym był przez kilka kadencji. Pełnił również funkcję przewodniczącego tej rady.
 
Adam Pastucha pełni obecnie funkcję wiceprezesa Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Sprawę opisał we wczorajszym internetowym wydaniu tygodnika ‘Do Rzeczy’ Cezary Gmyz. Jak pisze - [Pastucha] pełni najwyższą funkcję jaką może sprawować świecki we władzach kościoła luterańskiego w Polsce. Pastuchę pozyskano jako współpracownika do inwigilacji m.in. działaczy Solidarności w Fabryce Automatów Chłodniczych w Cieszynie. Pastucha był lustrowany jako były radny gminny Dębowiec na Śląsku Cieszyńskim. Wyrok jest nieprawomocny – pisze redaktor ‘Do Rzeczy’.
 
Jak dalej czytamy w tygodniku - Co ciekawe od 2007 roku Pastucha zasiada w Kolegium Komisji Historycznej zajmującej lustracją u luteran. Jednak jak do tej pory w ramach lustracji luteranie uznali, że tajnym współpracownikiem był tylko były zwierzchnik biskup Janusz Jagucki. Synod skrócił mu kadencję.
 
Sąd orzekł wobec Adama Pastuchy na najbliższe trzy lata utratę prawa wybieralności w wyborach do Sejmu, Senatu i Parlamentu Europejskiego oraz w wyborach do samorządu.
 
JB
AKTUALIZACJA:
Przeczytaj również informację o wyroku po apelacji  Adam Pastucha nie współpracował
źródło: ox.pl/IPN Katowice
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: