Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kanapki to nasza specjalność. ''Społem'' w Cieszynie

Jak Wielki Piątek, to śledź. A jak Cieszyn, to kanapki ze śledziem z PSS ''Społem''. Na Wielki Piątek połączenie wprost idealne, bez którego wielu Cieszyniaków nie wyobraża sobie tego dnia. Wielu mieszkańców Cieszyna, a także przyjezdni, gdy odwiedzają nadolziański gród, kanapkami ze ''Społem'' delektuje się przez okrągły rok. Do wyboru są te ze śledziem, jak i z sałatką jarzynową i z szynką.

- Uwielbiam kanapki ze śledziem z cieszyńskiego „Społem”, więc kiedyś pomyślałam, że można przecież zrobić takie samemu. Próbowałam, ale z mizernym skutkiem. To nie było to. Stwierdziłam, że są inni, którzy robią to lepiej, więc niech robią dalej – mówi Agnieszka Pieńczak, wykładowca cieszyńskiego UŚ przyznając, że jeśli tylko ma na jakąkolwiek okazję zapewnić kanapki, udaje się zawsze do sprawdzonej garmażerni Społem.

Teraz oryginalne kanapki „Społem” będą łatwo rozpoznawalne, gdyż we wszystkich punktach, gdzie „Społem” je dostarcza opatrzone będą wyróżniającymi się żółtymi cenówkami w czerwonej ramce z czerwonym napisem „produkcja „Społem” Cieszyn”. Przed tegorocznymi świętami Społem w Cieszynie przygotowało nowy rodzaj kanapki. W sam raz dla niezdecydowanych, czy wolą kanapkę ze śledziem, czy też z sałatką – kanapki z sałatką śledziową.  - Są trochę inne w smaku. Jest do niej dodany między innymi ogórek kiszony – mówi Iwona Płonka, wiceprezes „Społem” w Cieszynie.

W garmażerni „Społem” w Cieszynie ratunek znajdą także ci, którym zabrakło czasu na przygotowywanie sałatek na święta lub chcą sobie pracy oszczędzić. Mogą kupić gotową sałatkę śledziową, tradycyjną jarzynową. Jest też sałata z czerwonej kapusty, z białej, z kiszonej kapusty. – Będzie też nowość, specjalna sałatka grillowa, ale to dopiero w maju – zdradza Iwona Płonka.  Iwona Płonka przyznaje, że Wielki Piątek to w ich firmie jeden z kilku dni wyjątkowo wzmożonej pracy. Popyt na kanapki ze śledziem zawsze był ogromny, a wszystkie kanapki są do wyboru na białym lub ciemnym pieczywie, co kto woli. W Społem kupić też można gotowe smażone ryby, które w domu wystarczy odgrzać.

Kanapki z cieszyńskiego Społem stały się już symbolem miasta. Na co dzień sprawdził się też model sprzedaży kanapek z konsumpcją na miejscu. W dwóch punktach w Cieszynie ustawione są stoliki, przy których klient może zjeść zakupioną właśnie kanapkę. Wygląda więc na to, że fastfoodów nie wymyślono wcale gdzieś we Francji czy Ameryce, a właśnie… w cieszyńskim Społem. Kanapki produkowane są przez garmażernię Społem w Cieszynie od połowy XX wieku, a sama spółdzielnia powstała w 1920 roku. Na delikatesach od strony Limanowskiego obejrzeć można archiwalne zdjęcia ze sklepów Społem w Cieszynie z minionych lat. Jednak nie zachowało się ich w archiwum spółdzielni zbyt wiele, dla tego jej zarząd będzie bardzo wdzięczny, jeśli nasi Czytelnicy znajdą jakieś zdjęcia zrobione w sklepach „Społem”, przy kanapkach i udostępnią je do skopiowania. Najstarsze zdjęcia zostaną nagrodzone, oczywiście kanapkami.

Jak silna jest pozycja cieszyńskiej kanapki przekonać mogliśmy się w ubiegłym roku, kiedy w ramach prima aprilisowego żartu napisaliśmy, że kanapka ze śledziem zniknie. Ta informacja zelektryzowała mieszkańców, a kiedy dowiedzieli się, że to tylko żart, odetchnęli z ulgą – kanapka „Społem”, co wielokrotnie już udowodniły artykuły prasowe czy sieci społecznościowe, gdzie miłośnicy łączą się w grupy, stała się jednym z najważniejszych symboli grodu nad Olzą

(indi)
 

artykuł sponsorowany

Nowa "cenówka" PSS "Społem" Cieszyn

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: