Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ruszyły skoczowskie spotkania z historią

Każdy region kraju jak również miejscowości mają w swojej historii zarówno osoby jak i wydarzenia, którymi mogą się pochwalić. W 2025 roku w Skoczowie będzie można uczestniczyć w kilku rocznicach związanych ze Skoczowem. W miniony piątek (21.02.2025) w czytelni skoczowskiej biblioteki odbyło się pierwsze tegoroczne "Spotkanie z historią", które poprowadziła skoczowska historyk Halina Szotek, a temat spotkania to "Dziedzictwo bł. Jana Sarkandra  dla ludu polskiego na Śląsku".

W Roku Jubileuszowym 2025 Skoczów wspominać będzie m.in.: 30 rocznicę kanonizacji Św. Jana Sarkandra ze Skoczowa (21.05.), 30 rocznicę wizyty Papieża Św. Jana Pawła II na skoczowskim wzgórzu Kaplicówka (22.05.), 40 rocznicę postawienia pamiątkowego krzyża z Katowic Muchowca na skoczowskiej Kaplicówce (22.05.), 50 rocznica śmierci wieloletniego proboszcza w Parafii Św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie ks. Augustyna Pohla (06.06.) i 90 rocznica śmierci ks. Jana Ewangelisty Mocko (10.12.). Jednak już w niedzielę 2 marca przypada 80 rocznica śmierci ks. Teodora Czaputy pochodzącego ze Skoczowa i głównie Jemu i Jego bratu (również kapłanowi) poświęcone było piątkowe spotkanie. .

Ks. Teodor Czaputa urodził się w Skoczowie w 1884 roku jako szesnaste dziecko skoczowskiego restauratora, młynarza, kupca Michała Czaputy. Miał 8 sióstr i 8 braci. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1907 roku. Ukończył studia na wydziale teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie pełnił tam również funkcję rektora i sędziego prosynodalnego, był katechetą Gimnazjum Nowodworskiego w Krakowie oraz rekolekcjonistą. Od listopada 1925 r. był rezydentem i spowiednikiem w Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w podkrakowskich Łagiewnikach. Tam spotkał się z siostrą Faustyną i był m.in. Jej spowiednikiem, towarzyszył Jej w ostatnich chwilach życia oraz prowadził kondukt żałobny z Jej trumną na cmentarz po Jej śmierci. Mieszkając w Krakowie nie zapominał o Skoczowie. Odwiedzał swoją rodzinę np. siostrzeńców Ludwika i Józefa Klimków, którzy byli w późniejszym okresie cenionymi malarzami. Ks. Teodor Czaputa napisał także książki poświęcone Św. Janowi Sarkandrowi: „Życie i śmierć męczeńska Bł Jana Sarkandra” (1920) oraz „Niezłomny Rycerz Chrystusowy” (1932). Zmarł 2 marca 1945 r. w Krakowie Łagiewnikach i tam został pochowany.

Jego młodszy brat Józef Czaputa również został księdzem. Urodził się 8 lutego 1894 roku w Skoczowie. Po ukończeniu szkoły elementarnej uczył się w polskim gimnazjum w Cieszynie, gdzie w 1913 roku zdał egzamin dojrzałości. W tym samym roku wstąpił do Seminarium Duchownego w Widnawie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1917 w Widnawie.

Jako wikariusz duszpasterzował w parafiach: w Jabłonkowie, św. Klemensa w Ustroniu, św. Barbary w Strumieniu, św. Mikołaja w Bielsku. Był proboszczem w parafii Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich oraz w parafii św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie, gdzie duszpasterzował zaledwie kilkanaście miesięcy. Zmarł 17 listopada 1938 w Skoczowie i tam został pochowany.

Dzięki obecności na spotkaniu z Haliną Szotek zgromadzone osoby dowiedziały się powyższych jak i bardziej szczegółowych informacji na temat tych dwóch braci, księży Teodorowi i Józefowi Czaputa ze Skoczowa. Kończąc spotkanie uczestnicy zostali zaproszeni na kolejne, marcowe spotkanie, które odbędzie się 21.03. (piątek) o godz. 17:00 w czytelni skoczowskiej biblioteki.

 

AK

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: