Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ruszają obchody jubileuszu 550-lecia Drogomyśla

Spektakl ''Ojciec na wymowie'' Jakuba Kornbluma rozpocznie obchody jubileuszu 550-lecia istnienia sołectwa Drogomyśl jakie przypada w tym roku. Przedstawienie będzie można obejrzeć już w najbliższą sobotę 7 stycznia o godz. 17.00 w Domu Zborowym w Drogomyślu. To nie wszystko - z okazji jubileuszu zaplanowano szereg imprez.

To wyjątkowy rok dla Drogomyśla. W 2017 roku sołectwo obchodzi 550-lecie swojego istnienia. – Istnieje przypuszczenie, że Drogomyśl powstał już wcześniej, ale to z 1467 roku pochodzi pierwsza pisemna wzmianka na temat i tej daty się trzymamy. W związku z tym, w tym roku obchodzimy 550-lecie istnienia naszego sołectwa. Z tej tez okazji wszystkie imprezy odbywające się w roku jubileuszowym są pod szyldem tegoż jubileuszu. Rozpoczynamy obchody sztuką Jakuba Kornbluma – „Ojciec na wymowie”, na którą bardzo serdecznie zapraszam – mówi Zbigniew Podyma, sołtys Drogomysla.

Przygotowania do spektaklu trwają kilka miesięcy. W próby zaangażowanych jest kilkunastu aktorów – mieszkańców Drogomyśla i pobliskiej Pruchnej. Wszystkiego dogląda pani Anna Mazur, rodzima poetka, która czuwa nad prawidłowym odgrywaniem poszczególnych ról przez aktorów. Kilkanaście lat temu ta sztuka była już wystawiana. Jak mówi Anna Mazur, to miły powrót do tamtego czasu – Aktorzy już kilka miesięcy przygotowują się do spektaklu, a próby idą im bardzo dobrze. To godne podziwu, że po raz kolejny przywołujemy sztukę Jakuba Kornbluma pisarza z Pruchnej w tłumaczeniu Józefa Kornbluma i w przekładzie gwarowym Józefa Twardzika. - To już kolejny raz, kiedy tu ta sztuka będzie wystawiana, niektórzy aktorzy wrócili do swoich ról sprzed lat – mówi Anna Mazur.

Spektakl opowiada historię o stosunkach emocjonalnych pomiędzy rodzicami, a dziećmi, które nie zawsze okazują swoja wdzięczność rodzicom. Jedną z głównych ról – Johanki, niewdzięcznej córki gra Anna Głowinkowska  –Sztuka „Ojciec na wymowie” to opowieść o czwartym przykazaniu i życiu, o stosunkach między dziećmi a rodzicami…Nie zawsze pięknych i kryształowych.- mówi aktorka.
Wstęp na przedstawienie jest wolny.

(red/mat.pras.)

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: