Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rusza święto folkloru

Już w najbliższą sobotę rozpocznie się wielkie święto folkloru. Na pięciu estradach w Wiśle, Szczyrku, Oświęcimiu, Żywcu oraz Makowie Podhalańskim wystąpi kilkadziesiąt zespołów pieśni i tańca, z czego 15 zagranicznych. W ten weekend rusza Tydzień Kultury Beskidzkiej.
Beskidzkie miejscowości szykują się do tego wydarzenia i napływu turystów. Tydzień Kultury Beskidzkiej to impreza ciesząca się ogromnym powodzeniem. Nic dziwnego, feeria kolorowych strojów, tańce, egzotyczne piękności i kultura z praktycznie całego świata. Tydzień kultury jest tak bogaty że trudno go zamknąć w siedmiu dniach. Dlatego TKB trwa aż dziesięć dni.
 
W Wiśle tradycyjnie festiwal rozpocznie się korowodem, który przejdzie przez centrum miasta do amfiteatru. To w sobotę o godzinie 16.00 Tradycyjnie przemarsz grup zgromadzi na trasie wielu widzów. To taki przedsmak festiwalu. Już tutaj zespoły próbują jak najlepiej i najgłośniej się zaprezentować. Uroczyste otwarcie TKB w Wiśle o godzinie 17.00. w ten dzień wystąpią na scenie Mali Tkocze z Wisły, Kotarzanie z Brennej, Rybarzowice z Rybarzowic. Będą także Babiogórzanie- Polana Makowska z Makowa Podhalańskiego, Olza z Czeskiego Cieszyna romanka z Sopotni Małej, Kurpianka - Cepelia z Kadzidła oraz zespól zagraniczny - La Esteva z Segowii - Hiszpania.
 
Wisła także będzie gościć uczestników Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. To już23. edycja tego festiwalu. Od 1 do 4 sierpnia przed publicznością prezentować się będą zespoły zagraniczne - mówi Dorota Jamrozińska z Wiślańskiego Centrum Kultury.
 
 
 
 
MSF ma formułę konkursową, jury ocenia i wybiera najlepszy zespół, spośród występujących. W sobotę 4 sierpnia odbędzie się w Wiśle koncert finałowy. Wówczas będzie można zobaczyć wszystkie zagraniczne zespoły, które przez te kilka dni koncertowały w Wiśle. W sobotę także nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom.
Ale wiślański amfiteatr to nie jedyne miejsce w mieście gdzie będą prezentować się zespoły. Także przed południem w każdy z dni TKB na małej scenie zobaczyć i usłyszeć będzie można grupy śpiewające i tańczące. Na zamknięcie Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych również przejdzie korowód. Tym razem w sobotę, 4 sierpnia o godzinie 11.
 
Oprócz zespołów i koncertów organizatorzy zapraszają również przez cały tydzień na kiermasze wyrobów rękodzielniczych. Będzie można kupić wiele przedmiotów z drewna ze szkła, ceramiki. Oczywiście nie zabraknie koniakowskich koronek i regionalnych potraw
 
Ponadto w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbędą się również imprezy:
Festyn Istebniański 28 lipca g.18.00 i 29 lipca g.17.00 estrada Pod Skocznią. Korowód zespołów – 28 lipca g.17.15
34. „WAWRZYŃCOWE HUDY” w Ujsołach 4–5 sierpnia g.16.00 estrada w Ujsołach
65. „GOROLSKI ŚWIĘTO” w Jabłonkowie (Republika Czeska) 3–5 sierpnia estrada w Lasku Miejskim, korowód zespołów – 5 sierpnia g.12.00
 
Plan Tygodnia Kultury Beskidzkiej w Wiśle znajdziecie TUTAJ
Jak przedstawia się program na innych estradach - zerknij TUTAJ
 
Portal Śląska Cieszyńskiego OX.pl jest oficjalnym patronem medialnym estrady w Wiśle.
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: