Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rusza ogólnopolska wypożyczalnia sprzętu niepełnosprawnym

Początkiem września br. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) poinformował na swojej stronie, że rusza ogólnopolska wypożyczalnia sprzętu niepełnosprawnym z terenu całej Polski. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, która będzie wysyłać potrzebującym sprzęt i go serwisować, a nabór i weryfikację wniosków osób z niepełnosprawnościami będzie prowadził PFRON.

Wypożyczalnia, którą stworzono głównie dla osób z niepełnosprawnością ma umożliwić bezpłatne korzystanie z urządzeń, które pomagają osobom z niepełnosprawnością. PFRON informuje, że Zainteresowane osoby będą mogły najpierw przetestować sprzęt, a lista dostępnych urządzeń będzie aktualizowana co pół roku.

W chwili obecnej w wypożyczalni są m.in. wózki i skutery dla osób z niepełnosprawnością ruchową, notatniki brajlowskie, powiększalniki telewizyjne czy wysoko zaawansowane technologicznie aparaty słuchowe, a także technologia AAC dla osób, które nie mogą się komunikować w standardowy sposób.

Beneficjentem wypożyczalni może zostać każdy kto ma ważne orzeczenie o niepełnosprawności (czyli orzeczenie wydawane dzieciom do 16 roku życia) lub orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, w ciągu 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o wypożyczenie technologii wspomagającej nie otrzymał ze środków PFRON albo NFZ dofinansowania na zakup takiej samej technologii wspomagającej jak ta, którą chce wypożyczyć. Wnioskodawca do wniosku o wypożyczenie załącza zlecenie na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze. niosek powinien być złożony w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW).

Osoby zainteresowane wypożyczeniem sprzętu mogą się o to starać za pośrednictwem PFRON. Za wypożyczenie sprzętu beneficjent Zapłaci kaucję w wysokości 2 proc. wartości wypożyczonego urządzenia. Kaucja będzie zwrotna, ma zachęcić użytkowników do dbałości o wypożyczone mienie.

 

AK/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: