Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rusza Gorol! Będzie Golec uOrkiestra

To jeden z najstarszych festiwali folklorystycznych w Republice Czeskiej. Już dzisiaj rusza Gorolskie świeto. Bogaty program przyciągnie do Jabłonkowa tłumy. Gwiazdą ma być Golec uOrkiestra.Impreza odbywa się zawsze na początku sierpnia w areale Lasku Miejskiego oraz w Domu PZKO w Jabłonkowie.Piątkowy program plenerowy „Nie jyny z naszi dzichty” stoi pod znakiem folkloru muzycznego i słownego Łuku Karpackiego, w jego pierwotnej, autentycznej, niestylizowanej formie, ze szczególnym uwzględnieniem regionu Beskidu Śląskiego. W jego ramach odbywa się przegląd tradycyjnych i unikatowych ludowych instrumentów muzycznych, śpiewaków oraz gawędziarzy. Program w Lasku Miejskim kończy się wieczorną Muzykulą czyli gorolskim muzykowaniem przy ogniu watry.

Z kolei w sobotę zaplanowany jest Karnawał Góralski, który co roku cieszy się ogromną popularnością w tym roku bawić się beda wszyscy z zespołem Bartnicky i Golec uOrkiestra. Szaleństwo Gorola poprzedzą występy rodzimych wykonawców, zwłaszcza zaś zespołów dziecięcych i młodzieżowych, prezentujących doroczne i rodzinne zwyczaje i obrzędy Śląska Cieszyńskiego. Można podziwiać zespoły regionalne oraz gości z zagranicy.

Niedziela rozpocznie się uroczystym nabożeństwem w jabłonkowskim kościele parafialnym na rynku uroczyste Nabożeństwo Ekumeniczne w intencji Gorolskigo Święta. W południe w kierunku lasku miejskiego z Rynku wyruszy tradycyjny korowód zespołów uczestniczących w święcie oraz scenkami rodzajowymi prezentującymi dorobek Górali Śląskich.

Świecie towarzyszą liczne stoiska rękodzielnicze, kulinarne, które umilą czas wszystkim uczestnikom Gorolskiego Święta.

Gorolski Święto to najdłuższa i najważniejsza impreza kulturalna w zaolziańskich dziejach, istnieje bowiem od roku 1947, a do jego popularności przyczynili się także gawędziarze ludowi. Jura spod Grónia – Władysław Niedoba wraz z jąkającym się pasterzem Maciejem – Ludwika Cieńciały stworzyli swoisty ludowy program kabaretowy. Wiele osób przyjeżdżało na Gorola tylko z ich powodu. Starsi pamiętają Michoła – Alojzego Ligockiego. Niezwykle popularnym konferansjerem był Władysław Młynek – Hadam z Drugi Jizby a obecnie tę tradycję kontynuuje Tadeusz Filipczyk czyli Filip.

 

PROGRAM FESTIWALU ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-08-05 12:25:20
oxjas1: Burčáka tez nie zabraknie :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: