Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rusza Festiwal – Koncerty Wyższobramskie

Najpierw poddali renowacji organy, a teraz co roku odbywa się tu festiwal na najwyższym poziomie. W Kościele Jezusowym w Cieszynie ruszają Koncerty Wyższobramskie. Pierwszy z nich już 11 lipca!


Koncerty odbywać się będą regularnie co dwa tygodnie.- Festiwal zapoczątkowany został w 2017 roku jako ukoronowanie gruntownego remontu zabytkowych organów Wilhelma Sauera w cieszyńskim Kościele Jezusowym. Czwarta edycja festiwalu rozpocznie się w niedzielę, 11 lipca o godz. 19.00 recitalem mistrzowskim w wykonaniu Filipa Presseisena z Krakowa – informuje Piotr Sikora, jeden ze współorganizatorów Koncertów Wyższobramskich.
 Koncerty Wyższobramskie to festiwal, który organizowany jest od 2018r. w Kościele Jezusowym w Cieszynie. Obecnie stanowi jeden z najważniejszych punktów na muzycznej mapie Śląska Cieszyńskiego. To odpowiedź na wakacyjne potrzeby słuchaczy, koncerty odbywają się co drugi tydzień w lipcu i sierpniu.

- Podczas tej imprezy mają miejsce mistrzowskie wykonania, a obecność wybitnych wirtuozów, takich jak, np. Julian Gembalski, Marek Pilch, Michał Markuszewski, Jakub Garbacz, Tomasz Orlow podnosi rangę wydarzenia na poziom światowy. Koncerty Wyższobramskie dają również możliwość zaprezentowania się młodym artystom, zwłaszcza w kameralnych produkcjach; występowali m.in. Tomasz Ploch, Paweł Konik, Daniel Strządała, Justyna Bujak, Andrzej Sikora oraz Bartłomiej Barwinek – dodaje Piotr Sikora.

W trakcie koncertów prezentowane są najbardziej wartościowe utwory od baroku, aż po współczesność. Niepowtarzalny klimat to wyjątkowy Kościół Jezusowy i jego organy . - Wszyscy soliści zawsze podkreślali, iż gra na odrestaurowanych organach Kościoła Jezusowego jest niezwykłym źródłem inspiracji, w związku z czym artyści często sięgają do formy, jaką jest improwizacja. Melomani chętnie wracają na koncerty festiwalowe, ponieważ mogą liczyć na niezwykłe wykonania i nieoczekiwane emocje za sprawą wirtuozerskich improwizacji- stwierdza Sikora.

Jednakże Koncerty Wyższobramskie to nie tylko możliwość delektowania się utworami klasycznymi, ale również i rozrywkowymi. Jeden z koncertów nosi nazwę „Organy inaczej” i jest poświęcony prezentacjom popularnych przebojów muzyki filmowej. Dotychczas z tym niekonwencjonalnym zadaniem zmierzyli się: Arkadiusz Popławski, Paweł Seligman, Wojciech Wantulok – wszyscy z wielkim sukcesem.

W 2021r. podczas IV edycji wystąpią Filip Presseisen, Ewelina Bachul, Barbara Lorenc, Magdalena Hudzieczek - Cieślar, Jakub Plewa oraz Marcin Armański.
Jak podkreślają organizatorzy dzięki prowadzeniu koncertów przez Joannę Lazar-Chmielowską – oprócz znakomitej muzyki – słuchacze maja również sposobność wysłuchania ciekawych informacji o wykonywanych utworach i artystach.

Doskonała akustyka, światowi wykonawcy oraz życzliwa publiczność to gwarancja niezapomnianych impresji podczas festiwalu Koncerty Wyższobramskie w Kościele Jezusowym, w Cieszynie. Na koncerty wstęp jest wolny.
Komitet organizacyjny festiwalu tworzą: ks. proboszcz Marcin Brzóska, Wojciech Wantulok – dyrektor artystyczny, Marcin Gabryś, Piotr Sikora, Joanna Lazar-Chmielowska, Dariusz Chmielowski.

KOD/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

35
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-05 17:24:57
pawel21_13: Dzieła zebrane Marcina Lutra będą cytowane? Zwłaszcza o mordowaniu duchowieństwa katolickiego?
2021-07-05 18:57:20
: kolega pawelek w chorych emocjach chyba nieco miesza fakty, chodzi pewnie o rzezie protestantów dokonywane przez papistów w XVI wieku?...
2021-07-05 19:13:03
florian: Do kogo było adresowane "Wider die Mordischen und Reubischen Rotten der Bawren"? Czego dotyczyło?
2021-07-05 19:26:39
: ale skoro temat został wywołany to warto przypomnieć, że Reformacja była oddolnym ruchem sprzeciwu wobec moralnemu zepsuciu, chciwości i degrengoladzie ówczesnego duchowieństwa i władz kościelnych z Watykanem na czele - nie ma sensu opisywać jej historii bo to tematyka dobrze opracowana i powszechnie dostępna, warto jednak zauważyć, że dzisiejszy wielki kryzys w obrębie kościoła katolickiego pod wieloma względami przypomina ten sprzed wieków - wówczas papiestwo głównie przy pomocy politycznych intryg i zaciężnych wojsk zdołało przetrwać w nienajgorszej kondycji, dziś sytuacja jest dla instytucji kościoła wstrząsanego kolejnymi globalnymi i lokalnymi skandalami znacznie mniej sprzyjająca
2021-07-05 19:37:21
florian: Oddolnym? Serio? Reformacje (a nie Reformacja). W celu akumulacji pierwotnej, a umoralniające sztuczne wstawki dla prostego ludu możesz sobie darować. W 1517 r. Luter nie występował jeszcze przeciw papiestwu — wprost przeciwnie. Watykan powstał parę wieków później. Gdzie znajdują się źródła REFORMACJI, kiedy i gdzie po raz pierwszy były przedmiotem powszechnej debaty?
2021-07-05 19:51:03
pawel21_13: Nawet protestanci niemieccy wiedzą jaka była prawdziwa historia reformacji. Tylko jej nie naglasniają bo jest dla nich niewygodna. Szkoda czasu na jałowe dyskusje z kimś, kto posiłkuje się sfałszowaną wersją historii.
2021-07-05 20:15:20
florian: Z zasady poruszacie tematy, o których nie macie żadnego pojęcia krzy-sio+ spółka. A wszystko tylko po to, aby bezskutecznie próbować napuszczać i szczuć na siebie poszczególne wspólnoty wyznaniowe.
2021-07-05 20:22:46
Antykler   Forte: po przeszło 500 latach katolikom wciąż przez gardło nie przechodzi przyznanie się do upadku ich kościoła w czasach poprzedzających Reformację - zresztą później wcale nie było u nich lepiej, wręcz przeciwnie, dziś możemy na własne oczy oglądać dramatyczne skutki totalnej demoralizacji tego kościoła spowodowanej szatańską pychą hierarchów podległych papieżowi
2021-07-05 20:40:47
maurycy: Kościół jest jeden.
2021-07-05 20:41:01
: do donusia i pawelka, zakłamanych i niedouczonych hejterów próbujących napuszczać i szczuć katolików na protestantów: próżny trud, a w kontekście dzisiejszych skandali wokół kościoła katolickiego - po prostu wstyd
2021-07-05 20:56:28
maurycy: Kościół będzie trwać wiecznie. Na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. Nie ma protestanta, katolika, prawosławnego, ewangelikanina i innych. Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa (ksiądz, pastor, batiuszka etc.), tylko Ten, który daje wzrost — Bóg.
2021-07-05 21:25:54
: donuś tobie mało tych kont że wciąż nowe tworzysz?
2021-07-05 22:49:59
pawel21_13: Widać po wpisach niektórych tu piszących, że kalwinsko-luterska teoria predestynacji znajduje odzwierciedlenie w ich postawie. Was rzeczywiście nic już nie jest w stanie oświecić. Kazdy z was ma swoją prawdę. Jesteście zacietrzewieni do bólu.
2021-07-05 22:58:37
miriam11: Nie darmo w Polszcze godajom że twardy jako luter z pod Cieszyna.
2021-07-06 07:23:30
Anthony: Nie bez powodu na świecie hasło "Polak" kojarzy się dziś z zakłamanym, obłudnym i ciemnym katolem
2021-07-06 15:56:19
florian: Kołtuństwo jest cechą niezależną od domniemanej narodowości, czy deklarowanych poglądów wyznaniowych. Kto twierdzi inaczej, ten tylko szczuje...
2021-07-06 16:10:01
miriam11: To powiedzenie to raczej chluba i synonim wytrwania w swojej wierze u ewangielików . Zaś kogosi ponoszą niezdrowe emocje.
2021-07-06 16:40:50
maurycy: Doniesiono mi bowiem o was, bracia moi, przez ludzi Chloe, że zdarzają się między wami spory. Myślę o tym, co każdy z was mówi: Ja jestem Pawła, a ja Apollosa; ja jestem Kefasa, a ja Chrystusa. Czyż Chrystus jest podzielony? Czyż Paweł został za was ukrzyżowany? Czyż w imię Pawła zostaliście ochrzczeni? Dziękuję Bogu, że prócz Kryspusa i Gajusa nikogo z was nie ochrzciłem. Nikt przeto nie może powiedzieć, że w imię moje został ochrzczony. Zresztą, prawda, ochrzciłem dom Stefanasa. Poza tym nie wiem, czym ochrzcił jeszcze kogoś.
2021-07-06 16:48:13
maurycy: Wszyscy chrześcijanie są dziećmi tego samego Boga. Czyż Chrystus jest podzielony? Luter, Kalwin, czy papież etc. został za was ukrzyżowany? Czy w imię Lutra, Kalwina, czy papieża etc. zostaliście ochrzczeni? Otóż nic nie znaczy ten, który sieje, ani ten, który podlewa (ksiądz, pastor, batiuszka etc.), tylko Ten, który daje wzrost — Bóg. Chlubą chrześcijanina jest tylko Chrystus. Kto twierdzi inaczej, tworzy fałszywe podziały.
2021-07-06 22:38:48
: donuś tacie tłumacz jak to leci
2021-07-07 06:51:41
stefanbbn: florian, ten cytowany przez ciebie tekst dotyczy tzw wojen chlopskich .Nie Marcin Luther ale Thomas Muenzer byl przywodca chlopow ,ktorzy mordowali wlascicieli ziemskich- nie ruch religijny tylko rewolucja spoleczna,Luther wielokrotnie w obliczu tej fali przemocy podkreslal ze zaden chrzescjanin nie powinien niesprawiedlowoscia na niesprawiedliwosc odpowiadac:Unrecht kann man NICHT mit Unrecht vergelten.Ten tekst ktory napisal jezykiem tamtej epoki-taki byl wtedy styl ,dzisiaj jest dla nas nie do przyjecia wtedy byl normalnoscia podkresla sprzeciw Luthra wobec tej wlasnie fali przemocy.Nie ma wypowiedzi Luthra o mordowaniu katolickich duchownych.Za to sa niezliczone wypowiedzi, artykuly, rozporzadzenia przeciwko nam protestantow od Papieza po wszystkie instancje koscielne czy katolickich wladcow.Jesli ktos nawolywal do mordow religijnych to inicjatywy te byly po stronie katolikow.Ruch ekumeniczny to co nas laczy a nie dzieli jest wspolna odowiedzia na burzliwa historie naszych wyznan.
2021-07-07 07:00:47
stefanbbn: wszystich zapraszamy serdecznie do naszych kosciolow,przychodzcie ,jestescie zawsze mile witani
2021-07-07 07:30:48
stefanbbn: pozwole sobie jeszcze na mala konkluzje,jesli ox pisze cos o kosciele ewangelickim , natychmiast pojawiaja sie populistyczne wypowiedzi o nas, zauwazcie ze wiekszosc artykulow o kosciele katolickim nie jest komentowana przez nas protestantow .Postac Luthra przedstawiana jest bardzo negatywnie,dla nas Luther to zwykly czlowiek ktory jak to ludzie popelnil mnostwo bledow.Jest jednak pierwszym ktoremu udalo sie zreformowac tamtejszy kosciol powszechny.Wielu jego poprzednikow zostalo zniszczonych,tragiczny los Jana Husa jest u nas protestantow ciagle przykladem na zaklamanie tamtejszego kosciola powszechnego.Reformacja juz dawno objela nie tylko nas protestanow ale wplywa na caly kosciol.
2021-07-07 08:18:32
florian: stefanbbn, Luter, jak każdy zwykły człowiek, podlega osądowi historii. Tymczasem jak jeszcze niedawno była podważana historyczność i dokonania Chrystusa? Jak fałszywie i kłamliwie bywa przedstawiana postać Jezusa, włącznie z jego bliskimi. Jak podważana i szkalowana jest postać i działalność Pawła z Tarsu. Kim jest Luther przy Pawle z Tarsu, a tym bardziej przy samym Chrystusie?
2021-07-07 08:21:54
florian: stefanbbn, Reformacje, a nie jedna Reformacja. W konsekwencji działalności Lutra powstały wyznaniowe wspólnoty narodowe pod wodzą poszczególnych miejscowych świeckich władców, trudno mówić o reformie Kościoła, który ma charakter uniwersalistyczny, a nie narodowy. W "Wider die Mordischen und Reubischen Rotten der Bawren" Marcin Luther zajął swoje stanowisko wobec chłopów. Możesz streścić, w jaki sposób odnosił się wobec ich wystąpienia, co zalecał i czy zgadzał się z nimi w kwestii wyznaniowej? Wówczas polityka była ściśle związana z religią i każdy ruch polityczny odwoływał się do treści wyznaniowej, czego typowym przykładem jest Rewolucja Angielska z XVII w. Może przybliżysz, jak wówczas np. w Anglii były traktowane niepopierane przez władzę wyznania? Jakie poglądy wyznaniowe głosili przywódcy chłopskiego buntu np. Thomas Müntzer? Jaka jest istota "De libertate christiana"? Nauczanie Lutra współcześnie w sporej części jest odrzucane przez wspólnoty, które nawiązują do jego tradycji. O Czym to może świadczyć? Przeceniasz rolę i znaczenie Lutra, ile w tym było udziału czynnika politycznego? Za co poniósł śmierć Jan Hus?
2021-07-07 12:18:36
: donuś jak czegoś nie wiesz wygoogluj a nie zawracaj ludziom głowy - i zapamiętaj, umiejętność czytania to dopiero pierwszy krok do zrozumienia tekstu, a umiejętność pisania rzadko owocuje sensownym tekstem - u ciebie akurat nigdy, i dlatego może pora odpuścić ;D
2021-07-07 12:20:58
: ale możesz się nie poddawać, wtedy proponuję rozumienie tekstu ćwiczyć studiując inwentarz IPN, hasło "TW Olcha", a nam spróbujesz napisać streszczenie z konkluzją (konkluzję se wygoogluj) :D
2021-07-07 13:16:32
florian: Który to już raz nasz portalowy nienawistnik pozostał bez argumentów? Niejaki TW Olcha ma coś wspólnego z tematem albo moją osobą?
2021-07-07 14:39:08
: donusiu nazwisko po tatusiu na pewno, z biologicznym pokrewieństwem to faktycznie może być problem, ale o to najlepiej mamusi pytać :D
2021-07-07 15:48:35
florian: Brak związku. Pomogę Ci — skąd pochodzi zdanie: Wider die mörderischen und räuberischen Rotten der Bauern (…) man soll sie zerschmeißen, würgen, stechen, heimlich und öffentlich, wer da kann, wie man einen tollen Hund erschlagen muss? Z jakiego dzieła? Przez kogo napisanego? Kogo dotyczy? Co oznacza?
2021-07-07 17:46:46
: donuś właściwie to ja ciebie rozumiem, ja bym się też wyparł takiego dziada sakramenckiego, odciął od niego i nie przyznawał - zasłużył na to, bez dwóch zdań
2021-07-07 18:03:10
: swoją drogą miło, że chyba pierwszy raz donuś oficjalnie przemówił jako florian, jeden ze swoich klonów, szacuneczek :D
2021-07-07 18:30:08
florian: Piszesz o wspólnotach protestanckich, które odcinają się (całkiem słusznie) od sporej części nauczania Marcina Lutra, takiego, jakie wyraża się np. w przytoczonym zdaniu "man soll sie zerschmeißen, würgen, stechen, heimlich und öffentlich, wer da kann, wie man einen tollen Hund" z " Wider die mörderischen und räuberischen Rotten der Bauern"- W tym przypadku, pełna zgoda.
2021-07-08 15:34:11
 Pogromca pogromców i cwaniaczków: florian ale ty kręcisz, jako "donek" ci chyba lepiej wychodzi
2021-07-09 19:19:36
Monika209: Cześć panowie, jesteś wolnym mężczyzną, czujesz się samotny, chciałbyś to zmienić ? Nie czekaj odezwij się. Samotna, wolna, bez nałogów i niezależna. Nie dawno wróciłam z Anglii do kraju. Poznam faceta do wspólnych spotkań, wspólnych spacerów, wspólnie spędzania czasu, a jak zaiskrzy to może i coś więcej :) Naturalnie przed spotkaniem chciałabym się lepiej poznać, wymienić się numerami telefonów . Jeżeli jesteś zainteresowany – proszę, odwiedź mój profil a napewno się dogadamy. Numer telefonu i moje prywatne zdjęcia wrzuciłam na swój profil tutaj: http://panieonline.pl/monika69
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: