Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rusza "Aktywny Samorząd” w naszym powiecie

Początkiem 2021 roku Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przyjął i podał do publicznej wiadomości dokument pn. Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów pilotażowego programu „Aktywny samorząd” w 2021 roku.

Dokument określa sposoby wydatkowania pieniędzy ze środków PFRON przeznaczonych na rehabilitację osób niepełnosprawnych w ramach ww. programu. Podobnie jak to miało miejsce w 2020 r. wniosek o dofinansowanie składać można również przez Internet w Systemie Obsługi Wsparcia (SOW) - bez straty czasu, wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier. System SOW wyposażony jest we wszystkie potrzebne formularze i wzory, m.in.: wniosków o dofinansowanie, umów dofinansowania, korespondencji oraz w inne funkcjonalności, ułatwi realizację programu. Wszystkie dokumenty niezbędne do złożenia wniosku lub zawarcia umowy dofinansowania lub rozliczenia dofinansowania, Wnioskodawca może skanować/powielać w formie elektronicznej. Osoby niepełnosprawne, które chcą złożyć wniosek w formie elektronicznej muszą mieć założony Profil Zaufany.

 Na naszym terenie realizatorem programu z ramienia PFRON-u jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie. Wszelkie wnioski w formie papierowej będą przyjmowane właśnie w tym miejscu od dnia 1 marca br.

 W ramach programu beneficjenci mogą otrzymać dofinansowanie na następujące zadania:

Moduł I
- pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu;
- pomoc w uzyskaniu prawa jazdy;
- pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania;
- dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania;
- pomoc w - pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego sprzętu elektronicznego zakupionego w ramach programu;
- pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym;
- pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne;
- pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne;
- pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego;
- pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej tj. dziecka będącego pod opieką Wnioskodawcy, przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką.

Wszystkie wnioski w tym module będą przyjmowane od 1 marca do 31 sierpnia 2021 r.

 Moduł II
- pomoc w uzyskaniu wykształcenia poprzez dofinansowanie kosztów edukacji w szkole policealnej, kolegium lub w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu).

Wnioski w ramach Modułu II będą przyjmowane:

- semestr letni od 1 marca do 31 marca bieżącego roku,
- semestr zimowy od 1 września do 10 października bieżącego roku.

Osoby zainteresowane dofinansowaniem w tym roku z pilotażowego programu „Aktywny Samorząd 2021” zapraszamy na stronę cieszyńskiego PCPR http://www.pcprcieszyn.ox.pl/ gdzie można uzyskać więcej potrzebnych informacji i pobrać wniosek z załącznikami lub do odwiedzenia siedziby PCPR przy ul. Bobreckiej 29 w Cieszynie - Dział Organizacyjny i Rehabilitacji Społecznej (tel. 33 47 77 117). Również przy ul. Bobreckiej można uzyskać szczegółowe informacje, pobrać wnioski w wersji papierowej oraz złożyć kompletne dokumenty.

 

AK, PCPR

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: