Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozpoczęło się Gorolski Święto

Pierwszego sierpnia rozpoczęło się największe i najstarsze w Europie święto góralskie - Gorolskie Święto w Jabłonkowie. Przed nami dwa kolejne dni z folklorem.

W piątkowe popołudnie 1 sierpnia wiceburmistrz Jabłonkowa Petr Gawlas przekazał na ręce prezesa MK PZKO w Jabłonkowie Jana Ryłki symboliczny klucz od bram miasta. To oznacza, że przez trzy dni w mieście panuje folklor.

Podczas organizowanego przez Miejscowe koło PZKO w Jabłonkowie Gorolskiego Święta prezentują się rodzime zespoły regionalne, a także egzotyczne. O programie Gorolskiego święta pisaliśmy w artykule CZAS NA GOROLA. Jako pierwsza na scenie Gorolskiego Święta zaprezentowała się gawędziarka Magdalena Machałowska z Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Cieszynie, laureatka organizowanego przez Sekcję Ludoznawczą PZKO wspólnie z partnerami z Polski w Domu Kultury Prażakówka w Ustroniu konkursu gwarowego „Po naszymu po obu stronach Olzy")

Oprócz samych występów Gorolskiemu Świętu towarzyszy szereg imprez towarzyszących. Są to „Szikowne Gorolski Rynce“, czyli pokaz rzemiosła i rękodzielnictwa połączony z możliwością nauki i sprzedażą wyrobów trwający przez cały czas w sobotę i niedzielę, sobotni Rajd turystyczny „O kyrpce Macieja“ i Bieg przełajowy „O dzbanek mleka“, „Na sałaszu” – pokaz wyrobu biołego syra tradycyjną metodą – klaganim oraz łoszczypków i korbaczików, połączony z ich degustacją, Grani pod strómami, Grani na Rynku, Nabożeństwo ekumeniczne (w niedziele o 10.30 w kościele parafialnym pw. Bożego Ciała w Jabłonkowie).

W niedzielę (03.VIII.2014) o 12.00 rozpocznie się tradycyjny korowód - pochód zespołów i wozów alegorycznych przez miasto, a do nocy w Lasku Miejskim będzie trwał program artystyczny i imprezy towarzyszące. Do jabłonkowa wygodnie dojechać można pociągiem odjeżdżającym z dworca kolejowego w Czeskim Cieszynie 20 min. po każdej godzinie. Wysiąść należy w Nawsiu i podjechać autobusem, bądź przespacerować się 2,5 km do jabłonkowskiego Lasku Miejskiego.

(indi)


źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: