Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozpoczęło się głosowanie

Rozpoczęło się głosowanie w wyborach samorządowych 2018. Lokale wyborcze będą czynne do godziny 21:00. Każdy uprawniony będzie mógł oddać głos w lokalu, do którego został przypisany na podstawie jego miejsca zameldowania (lub stałego pobytu, w przypadku wnioskowania o ujęcie w spisie wyborców innej gminy, niż gmina, w której jest się zameldowanym).

Dziś rozstrzygną się losy gmin, a także powiatu i sejmików województw. W trakcie głosowania będziemy wybierać: radnych miejskich/gminnych, wójta/burmistrza, radnych powiatowych, a także radnych do Sejmiku Województwa Śląskiego. Warto pamiętać, aby głosować tylko na jednego kandydata (listę) w danym typie głosowania, w przeciwnym razie głos będzie nieważny. Do lokalu wyborczego należy zabrać dowód tożsamości, na podstawie którego zostaną wydane karty do głosowania. Głosujemy przez zaznaczenie znakiem „x” kandydata, który naszym zdaniem powinien reprezentować interesy mieszkańców w danym organie samorządu terytorialnego.

Głosowanie odbywa się: w przypadku gmin do 20 tysięcy mieszkańców na jednego kandydata do rady gminy w danym okręgu wyborczy, w przypadku gmin powyżej 20 tysięcy mieszkańców na listę kandydatów. Ponadto wskazujemy jednego kandydata na wójta lub burmistrza, listę kandydatów do rady powiatu, a także kandydata do Sejmiku Województwa Śląskiego, który ma nas reprezentować. Wyniki poznamy w poniedziałek (22.10.2018).

Jednocześnie należy pamiętać o ciszy wyborczej. Próba agitacji w lokalach wyborczych (nawet zwyczajna rozmowa ze znajomymi, która będzie polegała na „zagłosuj na mojego kandydata", jest zdecydowanie najlepszy), gdy zostanie zarejestrowana, będzie stanowiła zakłócenie ciszy wyborczej. Oczywiście prawo nie zabrania rozmów w gronie znajomych, jednak takie zachowania w lokalu wyborczym może zostać sklasyfikowane, jako agitacja w miejscu publicznym.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: