Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Różne ceny biletów autobusowych?

Temat kursowania autobusów i rozmaitych problemów, związanych z transportem zbiorowym, był już wielokrotnie omawiany podczas sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego. Zainteresowanie tematem jednak nie słabnie i jest przedmiotem interpelacji, które wpływają do Zarządu Powiatu Cieszyńskiego. Tym razem problemem okazują się ceny biletów.

- Proszę mi wyjaśnić (dotyczy biletów firmy Wispol – przyp. Red.), dlaczego bilet autobusowy na odcinku 18 km kosztuje tyle damo, co na odcinku 43 km. W załączniku przedstawiam bilet ulgowy dla młodzieży do 20 lat. Bilet kosztuje tyle samo na różnych odcinkach przejazdu. Za odcinek 18 km – Wisła – Istebna Beskid płaci się tyle samo, co za odcinek Bielsko – Biała – Wisła. Proszę mi wyjaśnić, co jest przyczyną tak diametralnych różnic – prosi Janusz Juroszek, Radny Powiatu Cieszyńskiego.

Jak się okazuje, faktycznie z załączników wynika, że ceny biletów w tym przypadku nie są zróżnicowane, a za przejazd na wspomnianych trasach płaci się dokładnie 7,20, jednak w tym przypadku ceny kształtuje indywidualnie przewoźnik – informuję, iż ceny biletów w tym przypadku kształtowane są przez prywatnego przewoźnika i dopóki transport na tej linii nie będzie miał statusu linii użyteczności publicznej, Powiat nie ma możliwości prawnych ingerowania w ceny biletów – wyjaśnia Janina Żagan, Wicestarosta.

Temat autobusów firm DAS II i Wispol był poruszany również podczas sierpniowej sesji Rady Powiatu. Zgodnie z zapowiedzią, wciąż toczą się rozmowy z przewoźnikami, jednak Powiat może jedynie sugerować, nie ma możliwości nakazać nic przewoźnikom. Plany dotyczące dofinansowania odpowiednich linii, czyli sytuacji, kiedy Powiat będzie mógł zabrać w tej sprawie głos, się pojawiają, jednak z pewnością nie zostaną zrealizowane w 2019 roku.

Jaki jednak jest cennik? Wispol podaje ceny m.in. biletów miesięcznych na swojej stronie internetowej. Nie ma żadnych informacji, dotyczących odpłatności za kilometr, płaci się za przejazdy na określonych trasach. Ponadto stronie firmy pojawił się komunikat, dotyczący zmian cen biletów. W sierpniu opłaty wzrosły, zmienił się również rozkład jazdy – z dniem 19 sierpnia zmianie ulegają ceny biletów jednorazowych i miesięcznych. Jednocześnie informujemy o wprowadzonych od 2 września zmianach rozkładu jazdy w związku z koniecznością dostosowania realizowanej komunikacji do potrzeb przewozowych w nowym roku szkolnym – informuje przewoźnik.

Pełna treść interpelacji i odpowiedzi dostępne tutaj.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-09-13 08:55:38
mako: Ale o co chodzi? Że za dłuższą trasę z BB do Wisły, płaci się tyle samo co za krótszą z Istebnej do Wisły? Jeśli tak, to może to być spowodowane tym, że: 1. Trasa górzysta vs. trasa raczej płaska 2. Różnica w ilości utrzymywanych kursów 3. Różnica w średniej ilości pasażerów na danej trasie. Ww mają wpływ na kalkulaję ceny biletu.
2019-09-13 16:29:17
donekT: Konsekwencja polityki naszego samorządu, zwłaszcza decyzji podjętych około roku 2012... Jak się okazuje, podmiot publiczny na rynku wbrew pozorom, pozwala wpływać na pewne ewentualności i jest jak najbardziej podmiotem sprzyjającym obywatelom. Niestety gdzieniegdzie jego wykasowanie jest bardziej odczuwalne. Bliższe informacje na temat obecnej sytuacji, powinni udzielić ówcześni decydenci, którzy w sporej części nadal udzielają się politycznie, nawet osobiście nie ponoszą konsekwencji swoich decyzji, a to oni w szczególności POWINNI PROMOWAĆ KORZYSTANIE Z PUBLICZNEGO TRANSPORTU i swym zachowaniem kształtować proekologiczne nawyki.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: