Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rozmawiali o transporcie

W sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbyło się spotkanie wójtów, burmistrzów oraz władz Powiatu Cieszyńskiego w sprawie publicznego transportu zbiorowego. Zwrócono głównie uwagę na problemy transportu kołowego (autobusowego) oraz kolejowego – ze szczególnym uwzględnieniem przywrócenia ruchu pociągów na linii 190 Cieszyn-Goleszów-Bielsko-Biała.

We wtorek (16.04) w sali Sesyjnej Starostwa Powiatowego w Cieszynie odbyło się spotkanie w sprawie transportu. Posiedzenie przebiegało w dwóch blokach tematycznych (część autobusowa oraz część kolejowa). W spotkaniu w części autobusowej - w roli ekspertów – brali udział zaproszeni goście: prof. dr hab. inż. Marek Sitarz - Kierownik Katedry Transportu Szynowego Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Ekspert w zakresie transportu. Zdzisław Szczerbaciuk - Prezes Zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Transportu Samochodowego i Spedycji. Dr Radosław Ostałkiewicz – Przewodniczący Zarządu Beskidzkiego Związku Powiatowo-Gminnego (Wójt Gminy Jaworze), Roman Foksowicz Przewodniczący Zarządu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju. Podczas spotkania zostały przedstawione aspekty naukowe transportu zbiorowego, przybliżono stan faktyczny jego funkcjonowania w naszym powiecie oraz uwarunkowania prawne w oparciu o które transport jest realizowany.

Część kolejową zaszczycili swą obecnością m.in.: Stanisław Szwed – Wiceminister, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; Jan Chrząszcz – I Wicewojewoda Śląski; Michał Woś - Członek Zarządu Województwa Śląskiego; Jan Kawulok – Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego; Andrzej Molin - Radny Sejmiku Województwa Śląskiego; Przedstawiciele PKP PLK. Koleje Śląskie reprezentował Prezes Zarządu spółki Wojciech Dinges.

Uczestnicy spotkania zostali poinformowani o postępach działań poszczególnych spółek kolejowych w temacie przywrócenia, czy poprawienia ruchu kolejowego w powiecie cieszyńskim. Dodatkowo Wicemarszałek - odpowiedzialny za kolej w województwie śląskim oraz przedstawiciele kolei, poinformowali o toczących się działaniach w zakresie modernizacji poszczególnych odcinków linii kolejowych na naszym terenie. W dyskusji wielokrotnie podkreślono pilną potrzebę zwiększenia ilości par pociągów na linii 90 oraz skorelowania rozkładów jazdy poszczególnych przewoźników, jak również niezwłocznego przystąpienia do modernizacji wyłączonego odcinka linii 190.

Linia kolejowa 190, 191 to jedna z kluczowych inwestycji, które w tej chwili w województwie są przygotowywane. W związku z gigantycznym wzrostem kosztów mamy przed sobą pewne wyzwania, ale wszystkim nam zależy – władzom samorządowym, rządowi i Polskim Liniom Kolejowym – na tym, żeby ten projekt zrealizować. Jest kluczowy dla regionu, a jego realizacja umożliwi nie tylko lepszy, szybszy transport, połączenia z miastami nie tylko regionalnie, ale także dalsze. Jest również bardzo ważny z perspektywy gospodarczej. To nie tylko przewozy pasażerskie, w dużej mierze przewozy towarowe. Dlatego wszyscy nad tym intensywnie pracujemy – przyznał Michał Woś - członek Zarządu Województwa Śląskiego, po czym dodał. My jako władze rządowe, samorządowe chcemy doprowadzić realizację tej linii do szczęśliwego końca. Przy czym pełna odpowiedzialność jest po stronie Polskich Linii Kolejowych spółki PKP. Ta spółka realizuje przetarg, prowadzi roboty – my zapewniamy wkład w ramach środków europejskich. Już zadeklarowaliśmy, jako województwo, zwiększenie naszego wkładu do możliwie maksymalnego poziomu. Do pierwotnego planu dorzucamy jeszcze ponad 50 mln zł. To jest pełne 100% tego co możemy, jako województwo, jeszcze dołożyć. Teraz trwają rozmowy, jak tą trudną sprawę sfinalizować, myślę z pozytywnym dla nas wszystkich skutkiem – mówił Woś.

Stanisław Szwed – Wiceminister, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zwrócił uwagę na połączenia autobusowe. Nie chodzi o przywrócenie PKS, chodzi o przywrócenie lokalnych połączeń - tam gdzie ich nie ma. Środki na połączenia autobusowe są zabezpieczone w budżecie państwa to ponad 800 mln zł. Mam nadzieję, że z tych środków skorzystają m.in. samorządy powiatu cieszyńskiego. Projekt jest w końcowej fazie. Myślę, że ten termin – 1 lipiec nie będzie zagrożony jeżeli chodzi o wejście w życie ustawy.

 

mat.pras./MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-21 21:33:32
Selma: Zaraz, zaraz. Przecież te 800 mln już obcięto. A dorzucanie do portfeli prywatnych przewoźników nie rozwiązuje systemowo po prostu NICZEGO.
2019-04-22 09:07:20
bronek91: Szanowni Panowie/Obywatele/Koledzy/Towarzysze, czy jak tam lubujecie się mianować: Wszystko fajnie, gadajcie sobie dalej, sprawiajcie przynajmniej wrażenie działania. Te działania są SPÓŹNIONE o przynajmniej 20 lat! Taki to koloryt obecnie panującego systemu. Sprawy nie doprowadza się do końca, tylko załatwia i generuje problemy, co może trwać wiecznie. Najważniejsze jest posiadanie WOLI POLITYCZNEJ, a tej obawiam się, iż nie posiada żadna z jakiejkolwiek możliwej strony. Zupełnie tak samo, jak z Wojną na Wschodzie Ukrainy. Niby jest, niby jest już po, w rzeczywistości mieszkańcy chcą mieć spokój, a poszczególni rzekomi faszyści i antyfaszyści wciąż śpieszą się samorealizować w konkretne miejsce. W sytuacji kampanii wyborczych zarówno na Ukrainie, jak i Federacji Rosyjskiej, ilość incydentów dziwnym sposobem wzrasta, ciekawe dlaczego?
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: