Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rozmawiali o pieczy zastępczej i adopcji

We wtorek (23.11) w sali konferencyjnej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie odbyła się VIII konferencja na temat roli opiekuna w procesie wychowawczym dziecka umieszczonego w pieczy zastępczej i adopcji.

Przybyłych gości oraz osoby oglądające transmisję on-line powitały przedstawicielki organizatorów konferencji – dr Dorota Prysak (Uniwersytet Śląski) i Małgorzata Ratajczak (Stowarzyszenie Rodzin Zastępczych i Adopcyjnych „Tęczowa Przystań”). W swoich wypowiedziach podkreśliły ogromną wartość długoletniej współpracy dla wzrostu poziomu świadomości społecznej na temat pieczy zastępczej i roli jaką pełni opiekun/rodzic/wychowawca w życiu każdego dziecka.  

Dr Dorota Prysak zwróciła uwagę, że dobry wychowawca musi najpierw poznać siebie, zanim zechce poznać dzieci. Powinien odznaczać się pracowitością, ciągłym i nieustannym poznawaniem dziecka oraz wczuwać się w jego świat, wspierać rozwój. Tematykę trudności w funkcjonowaniu dziecka adopcyjnego oraz form pomocy poruszył w swoim wystąpieniu Mikołaj Zmełty z Poradni Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w ZZOZ w Cieszynie. Szczególną uwagę poświęcił problemowi uzależnienia dzieci od internetu, zwłaszcza zagrożeniom jakie niesie korzystanie z mediów społecznościowych. Media te kreują nieprawdziwy, wyidealizowany obraz świata, do którego dziecko chce dążyć. Nie mając wsparcia i zainteresowania w rodzinie/opiekunach, dziecko może zagubić się w wirtualnym świecie, nawiązać ryzykowne kontakty czy gwałtownie obniżyć poziom swojej samooceny, co może prowadzić nawet do depresji.  Prelegent przedstawił również ofertę Poradni Psychologicznej dla dzieci działającej przy Szpitalu Śląskim w Cieszynie. Poradnia ta oferuje pomoc bezpłatnie. Świadczy wsparcie w postaci porad psychologicznych, diagnostycznych, sesji wsparcia, psychoterapii indywidualnej, grupowej jak i rodzinnej oraz wizyt środowiskowych.  

Dyrektor Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Strumieniu Anna Sławińska przybliżyła uczestnikom konferencji charakterystykę placówki pobytu całodobowego dla chłopców z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Podkreśliła, że cały zespół pracowników stara się stworzyć im warunki jak najbardziej zbliżone do domowych. Z niepokojem zwróciła uwagę na plany deinstytucjonalizacji Domów Pomocy Społecznej w Polsce, ze względu na brak alternatywy dla nich. W powiecie nie ma specjalistycznych rodzin zastępczych, a adopcja dziecka z niepełnosprawnością zdarza się niezwykle rzadko.  

Kolejna prelegentka – Dorota Kałuża mówiła o roli i znaczeniu wychowawcy prowadzącego indywidualny proces wychowawczy dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej. Podkreśliła, że wychowawca powinien być równowartościowym towarzyszem, partnerem, który stwarza dziecku warunki do podejmowania świadomego wysiłku samowychowawczego, odgrywa bowiem ważną rolę w budowaniu pozytywnej oceny i samodzielności dziecka. Wychowawca - mentor przygotowując młodego człowieka do dorosłego życia dostarcza mu pozytywnych wzorców, ułatwia nabycie wiedzy i umiejętności, które wychowanek będzie mógł wykorzystać w przyszłości.  

Na zakończenie konferencji swoimi doświadczeniami podzielili się Państwo Aneta i Marek Flisowscy – niezawodowa rodzina zastępcza. Opowiedzieli o swojej drodze do rodzicielstwa zastępczego, o zmianach jakie zaszły w ich życiu oraz o blaskach i cieniach wychowywania dzieci, którym kilka lat temu dali dom, a które obecnie są dla nich wielką dumą i pociechą.  

Podsumowując konferencję organizatorki podkreśliły, jak ważnym społecznie tematem jest rodzicielstwo zastępcze i współpraca różnych osób i instytucji na rzecz dziecka. Mimo, że konferencja odbyła się już ósmy raz nadal nie brakuje tematów do rozmów i rozważań, bo od właściwie zorganizowanej pieczy zastępczej zależy los wielu dzieci. Obowiązkiem dorosłych jest zapewnienie im jak najlepszych warunków do wszechstronnego rozwoju w poczuciu bezpieczeństwa, miłości i przynależności do osób towarzyszących mu w tym procesie - zwróciły uwagę organizatorki. 

Honorowym patronatem wydarzenie objęli: Starosta Cieszyński, Dziekan Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji w Cieszynie, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych w Katowicach, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Cieszynie. 

 

mat.pras./msz 

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: