Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rowerzysta w ruchu drogowym (2)

Czas wakacji to czas kiedy na naszych drogach, chodnikach i ścieżkach rowerowych panuje większy ruch. Każdy uczestnik ruchu drogowego, a więc kierowcy, rowerzyści czy piesi są zobowiązani do przestrzegania zasad ruchu drogowego. Wśród częstych zarzutów wysuwanych wobec rowerzystów jest ten dotyczący nieznajomości przepisów lub ich ignorowanie. Dlatego przypominamy najważniejsze z nich. Dzisiaj przepisy dot. Rowerzysty na ścieżce rowerowej.

Zacznijmy od tego, że droga dla rowerów albo pas dla rowerów to najlepsze, najbezpieczniejsze miejsce dla rowerzystów, zarówno w miastach, jak i poza nimi. Jeśli na danym odcinku drogi jest tzw. ścieżka rowerowa, to rowerzyści mają obowiązek z niej korzystać, a jednocześnie nie wolno im jechać chodnikiem albo jezdnią.

Tak więc rowerzysta jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów i drogi pieszo-rowerowej oraz pasa ruchu dla rowerów, jeśli prowadzą one w kierunku, w którym jedzie lub zamierza skręcić. Należy przy tym pamiętać, że w sytuacji jazdy po drodze pieszo-rowerowej, rowerzysta musi ustępować miejsca pieszym. Z powyższych przepisów wynika jednocześnie, że w sytuacji dopuszczenia ruchu rowerowego na chodniku, rowerzysta nie ma obowiązku korzystać z takiej infrastruktury.

Jazda rowerem po chodniku co do zasady jest zabroniona i stanowi wykroczenie. Chodnik powiem przeznaczony jest dla ruchu pieszych. Od powyższej zasady jest jednak kilka wyjątków. Po pierwsze z chodnika musi korzystać dziecko kierujące rowerem, które nie ukończyło 10 lat (nie może poruszać się jezdnią ani drogą dla rowerów). Po drugie z chodnika może korzystać także rowerzysta w poniższych sytuacjach:

- Opiekuje się osobą do lat 10, która jedzie na rowerze (nie może zatem jechać chodnikiem osoba z dzieckiem w foteliku);
- Ruch pojazdów na drodze wzdłuż chodnika jest dozwolony z prędkością wyższą niż 50 km/h, a chodnik ma co najmniej 2m szerokości i nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów;
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła).

 Korzystając z chodnika w powyższych sytuacjach należy pamiętać o podstawowych zasadach: po chodniku należy jechać wolno, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym. Przepisy nie pozwalają także rowerzyście przejeżdżania przez przejście dla pieszych nawet w sytuacji, gdy z chodnika może korzystać na zasadzie powyższych wyjątków. Przed przejściem dla pieszych należy zawsze zsiąść z roweru i go przeprowadzić.

 Na ulicach często można spotkać rowerzystów, którzy podczas jazdy korzystają ze słuchawek słuchając muzyki. Duża część uczestników ruchu drogowego uważa, że jest to zabronione, a rowerzysta popełnia wykroczenie. Czy aby na pewno? Żaden przepis nie zabrania rowerzystom (ani innym uczestnikom ruchu drogowego) korzystania ze słuchawek. Słuchawki na uszach może mieć także kierowca samochodu czy pieszy. Żaden z nich nie popełnia wykroczenia. Ważne natomiast jest to, by słuchając muzyki przez słuchawki nie tracić kontaktu z otoczeniem i móc sprawnie reagować na zmieniające się warunki.

Nie jest zasadą, że rowerzyście wolno na drodze, chodniku, ścieżce rowerowej wszystko bo zdąży „uciec” przed niebezpieczeństwem. Tak samo jak osoba kierująca pojazdem również rowerzysta zobowiązany jest do przestrzegania przepisów o ruchu drogowym i co za tym idzie w przypadku nie stosowania się do nich do ponoszenia kar i mandatów.

 

AK, PoRD

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-07-14 16:20:51
1234567890: Rowerzysto przeczytaj, zastosuj sie do wytycznych , a najlepiej siedz w chaupie na dupie;)
2022-07-14 18:17:47
pół_Sasina_z_Wiślicy: rowerzyści nieraz są gorsi od matek-Polek w ciąży
2022-07-14 18:39:17
ac-dc: .... Jeśli na danym odcinku drogi jest tzw. ścieżka rowerowa, to rowerzyści mają obowiązek z niej korzystać, a jednocześnie nie wolno im jechać chodnikiem albo jezdnią.... Ale bzdury piszecie , sprawdźcie najpierw przepisy a potem wprowadzajcie ludzi w błąd . Jeżeli nie ma przy danej drodze zakazu poruszania się rowerów to rowerzysta zawsze ma prawo jechać droga mimo że obok prowadzi ścieżka rowerowa .
2022-07-14 18:49:11
Vito: Acdc, jesli przy drodze nie ma znaku poruszania się pieszych, to czy piesi mogą iść po jezdni jeśli obok jest chodnik? Nie. To samo tyczy się cyklistów.
2022-07-14 19:33:01
czesiohill: ac-dc: jak to ładnie piszesz - ale bzdury piszesz - przeczytaj ze zrozumieniem Prawo o Ruchu Drogowym Art 33 "Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym" i dalej o drogach wspólnych: § 40 Droga dla pieszych i rowerzystów 1. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską poziomą oznaczają, że droga jest przeznaczona dla pieszych i kierujących rowerami. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. Ruch pieszych i rowerów odbywa się na całej powierzchni tak oznaczonej drogi. 2. Umieszczone na jednej tarczy symbole znaków C-13 i C-16 oddzielone kreską pionową oznaczają drogę dla rowerów i drogę dla pieszych położone obok siebie, odpowiednio po stronach wskazanych na znaku. Kierujący rowerami są obowiązani do korzystania z tak oznakowanej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić. 3. Przepisy ust. 1 i 2, § 37 ust. 2 i 3 oraz § 39 ust. 1a i 2 stosuje się odpowiednio dla oznaczania końca drogi dla pieszych i kierujących rowerami oraz końca drogi dla rowerów i drogi dla pieszych położonych obok siebie, przy czym znak C-13/C-16 jest odwoływany również znakami C-13 albo C-16
2022-07-14 19:35:35
czesiohill: Przepraszam, że zrobił się z tego elaborat wzorem naszego nieobecnego, znającego się na wszystkim. Następnym razem postaram się przekazać to jaśniej.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: