Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rowerem z Cieszyna przez Pogwizdów do Jastrzębia Zdroju

Od kilkunastu lat, jeszcze ze środków przedakcesyjnych w naszym regionie sukcesywnie budowane są ścieżki rowerowe. Kolejna rozbudowa została już zaplanowana w ramach Regionalnych Inwestycji Terytorialnych w latach 2021-2027. Projekt zakłada między innymi, że z Cieszyna w kierunku Jastrzębia Zdroju pobiegnie jedna z tras wojewódzkich oznaczona numerem 607.

O optymalnym przebiegu trasy 18 grudnia w hażlaskim Urzędzie Gminy rozmawiali przedstawiciele gmin Cieszyn, Hażlach i Zebrzydowice. W spotkaniu uczestniczyli Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski, Wiceburmistrz Cieszyna Przemysław Major, Wójt Gminy Zebrzydowice Andrzej Kondziołka.

- Współpraca naszych trzech gmin jest niezbędna, aby łączącą je trasę rowerową wyznaczyć jak najsprawniej i jak najlepiej – stwierdza Przemysław Major, Wiceburmistrz Cieszyna. - Nasze spotkanie służyło ustaleniu spójnej koncepcji przebiegu ścieżek rowerowych. Chodzi o to, aby już na etapie planowania uniknąć trudności w postaci własności gruntów, niewystarczającej szerokości pasa drogowego oraz aby wykorzystać odcinki dróg o mniejszym natężeniu ruchu – powiedział Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Jak poinformował UG w Hażlachu, podczas spotkania ustalono, że na terenie Gminy Hażlach trasa rowerowa 607 pobiegnie w Pogwizdowie wzdłuż ulicy Cieszyńskiej tylko do skrzyżowania z ulicą Krótką a następnie tą ulicą w kierunku Olzy, gdzie skręci na północ wzdłuż rzeki w kierunku planowanej kładki pieszo-rowerowej. W rejonie akwenu stawów PZW przez ulicę Kolejową połączy się z ulicą Cieszyńską. Konieczne będzie jednak poszerzenie drogi o pas pieszo-rowerowy, który poprowadzi trasę do granicy z Gminą Zebrzydowice w Kaczycach. Ponadto rowerzyści jadący trasą od południa na Kaczyce lub od północy na Cieszyn będą mogli w Pogwizdowie przez prowadzącą nad Olzą kładkę wjechać na teren Republiki Czeskiej, skąd prowadzi trasa rowerowa do Karwiny i dalej do Zebrzydowic.

W Karwinie można połączyć się z Żelaznym Szlakiem Rowerowym, czyli wykorzystującą stare i nieużywane linie kolejowe 43-kilometrową pętlą, poprowadzoną po polsko-czeskim pograniczu przez teren pięciu gmin: Godowa, Jastrzębia Zdroju i Zebrzydowic oraz czeskiej Karwiny i Piotrowic. I etap budowy tego szlaku został ukończony we wrześniu 2018 r. Obecnie realizowany jest etap II, który wydłuży pętle o kolejne kilometry.  - Rozbudowa szlaku na terenie Zebrzydowic zostanie zrealizowana do końca stycznia 2020 r – poinformował Krzysztof Mucha, kierownik Referatu Strategii, Rozwoju i Inwestycji Gminnych Urzędu Gminy Zebrzydowice.

(red./mat.pras.)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-12-21 19:07:41
tom lem: Postęp jest ;-) kiedyś do Cieszyna przychodzili z okolicznych wsi piechotą, teraz z Cieszyna będą wyjeżdżali na rowerze, przez Pogwizdów do Jastrzębia Zdroju.
2019-12-21 20:32:36
doler: Ścieżka rozumiem będzie z JZ do Cieszyna...ktoby by przy zdrowych zmysłach jechal do Dżejzi
2019-12-21 21:45:41
tom lem: ... druga "Ścieżka Rowerowej Ucieczki" ( inaczej ŚRU) przez Trzyniec do Jabłonkowa;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: