Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Romantowska na finał festiwalu

Dobiega końca siedemnasta edycja Panoramy Sztuki Chrześcijańskiej w Skoczowie. Festiwal Musica Sacra dzisiaj zakończy ostatni koncert poetycko muzyczny z udziałem Anny Romantowskiej i Romana Grudnia.
Od poniedziałku w Skoczowie trwa festiwal Musica Sacra. Bogaty program zapewne trafił w gusta melomanów. Podczas inauguracji mogliśmy usłyszeć przepiękne śpiewy cerkiewne w wykonaniu międzynarodowego zespołu „Orfeusz” (Zobacz film: Ziemiec opowie o Papieżu)
 
We wtorek w ramach festiwalu na Kaplicówce zabrzmiała pieśń „Barka”. 22 maja przypadała siedemnasta rocznica wizyty błogosławionego Jana Pawła II w Skoczowie. (Zobacz film Pamiątka historycznej wizyty)
Festiwal w tym roku dostarczył publiczności wielu wrażeń, jednak chyba najbardziej zapadnie w pamięć koncert muzyki religijnej w połączeniu z projekcją laserową, który odbył się w środę 23 maja.  – Muzyką i projekcją docieramy przez różne zmysły do odbiorcy – mówi Irena Kmieć, wykonawca projekcji. 
 
Niezwykłą gra świateł w barokowym kościele zrobiła duże wrażenie na publiczności. – Kiedy usłyszałem o tej propozycji, nie mogłem sobie tego wyobrazić. Pani Grażyna Durlow nasza dyrektor artystyczna znała tę formę, więc zdecydowaliśmy się na taką realizację. Projekcja podobała mi się bardzo. W niektórych momentach można było dosłownie zobaczyć to co słyszymy – mówi ks. Prał. Alojzy Zuber, proboszcz Parafii pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. 
 
Kolejni uczestnicy niezwykłego spektaklu również podkreślali, że było pięknie.  – I oto właśnie chodziło – mówi Anna Stefaniak-Bacza ze stowarzyszenia.  – Musimy iść z duchem czasu. Dlatego też wprowadzamy nowe efekty. Myślę, że każdy, kto zobaczył spektakl, a szczególnie młodzi ludzie wyszli z kościoła pod wrażeniem piękna, które uzyskujemy łącząc muzykę z grą świateł. Mam nadzieję, że to zachęci również do słuchania muzyki sakralne, bo ta tak wiele wyraża i tak wiele może zdziałać     dodaje Anna Stefaniak-Bacza.
 
W ramach festiwalu koncert odbył się również w kościele ewangelickim pw. Św. Trójcy. Tam, wczoraj mogliśmy usłyszeć koncert kameralny na klarnet, wiolonczelę i fortepian.
 
Organizatorzy zapraszają również do oglądnięcia wystawy malarstwa w muzeum św. Jana Sarkandra na skoczowskim rynku, która otwarta została w ramach festiwalu Musica Sacra.
 
Dzisiaj, piątek ostatni dzień spotkania z festiwalem Musica Sacra. Przed skoczowską publicznością w kościele św. apostołów Piotra i Pawła wystąpi Anna Romantowska. Recytować będzie poezję Karola Wojtyły. Na organach i fortepianie akompaniować jej będzie Robert Grudzień. Ten koncert o godzinie 19.00
 
Jan Bacza, Dorota Kochman
 
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: