Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rok Gwidona Langera

Rok szkolny 2024/2025 będzie w powiecie cieszyńskim Rokiem Gwidona Langera. Kim był patron kolejnego roku szkolnego?

Podczas wczorajszej (27.02.2024) Sesji Rady Powiatu, głosami radnych powiatowych („za” 27 radnych) przyjęto uchwałę ws. ustanowienia roku szkolnego 2024/2025 –„Rokiem Gwidona Langera”.

 Wniosek do Zarządu Rady Powiatu wyszedł od Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie, mgr Bożeny Cholewy.

- W związku z przypadającą w 2024 roku 130 rocznicą urodzin płk. Gwidona Langera, Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. płk. Gwidona Langera w Cieszynie chce uczcić jubileusz organizując konferencję na temat patrona i konkursy o zasięgu powiatowym i wojewódzkim związane z jego osobą – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Kim był Gwido Langer?

Gwido Karol Langer urodził się w słowackiej miejscowość Żylina, jednak całą swoją młodość spędził w Cieszynie.

- Najpierw uczęszczał do czteroklasowej szkoły ludowej, a następnie kontynuował naukę w szkole realnej. To tutaj, jako zegarmistrz pracował jego ojciec, a przy dzisiejszej ulicy Liburnia mieszkała jego rodzina. Wybitnie zasłużony- dowodził zespołem, który dokonał złamania szyfru Enigmy jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, co przyczyniło się do zwycięstwa aliantów – czytamy w uzasadnieniu.

- Wybór patrona był podyktowany szacunkiem dla dokonań technicznych oraz niezłomnej postawy pułkownika w służbie Ojczyźnie. W grudniu 2010 roku, po ekshumacji, dzięki staraniom córki Hanny Kubickiej – Piottuch, sprowadzono jego prochy do ojczyzny i z honorami pochowano na cmentarzu w Cieszynie – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

O polskim pogrzebie pułkownika Langera pisaliśmy: Cieszyn pożegnał pułkownika Langera

 Właśnie imię Langera nosi od 2 września 2013 roku Zespół Szkół Technicznych w Cieszynie. Pisaliśmy: Polska pamięta o bohaterach 

 

Uchwała Rady Powiatu Cieszyńskiego

Materiały do Sesji

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-02-29 13:23:32
Jakkolwiek Żywy : Było pięknie gdyby... Gwido Langer był człowiekiem pracowitym, skupionym na celu. I nieszczególnie to pasuje do ZST z ulicy Frysztackiej. Cóż za chorowita kadra nauczycielska tam pracuje. W czasie, gdy w wielu innych szkołach klasy nie mają żadnego zastępstwa całymi tygodniami, w ZST lista zastępstw ciągnie się nieraz przez kilka stron. W okolicach ferii niektóre klasy miały wakaty nauczycielskie na ponad połowie zajęć. Jak widać podwyżki, i to tak znaczące, nic nie zmieniły. Można było tym sposobem zarabiać mniej, a teraz więcej. O jakości nauczenia tych nauczyli, którzy raczą przyjść do pracy też często lepiej nie mówić. Gdzie jest nadzór tej placówki? Pani Cholewa ma piękne inicjatywy, mam tylko wrażenie, że z wyjątkiem tej jednej: Porządek na własnym terenie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: