Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Rok 2012 ustanowiony Rokiem Józefa Kiedronia

W minioną środę (11.04.2012) w sali wystawowej Biblioteki Miejskiej w Cieszynie odbył się wernisaż wystawy połączony z prelekcją, która podsumowała ''Życie i działalność Józefa Kiedronia''.

Rok 2012 został ustanowiony Rokiem Józefa Kiedronia, tak zadecydował Kongres Polaków w Republice Czeskiej, dlatego też na terenie Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia organizowane są konferencje oraz spotkania,  poświęcone tej niezwykłej postaci. 

Jedno z takich spotkań poświęcone Józefowi Kiedroniowi, pochodzącemu ze Śląska Cieszyńskiego, wybitnemu działaczowi społecznemu, inicjatorowi powstania Rady Narodowej Śląska Cieszyńskiego, ministrowi przemysłu i handlu w rządzie Władysława Grabskiego odbyło się w minioną środę (11.04.2012) w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie.  

Wernisaż wystawy "Życie i działalność Józefa Kiedronia" połączony został z  prelekcją Władysławy Magiery. 

- Józefa Kiedronia "odkryłam" dzięki kobiecie...- przyznała podczas spotkania Władysława Magiera, autorka książek poświęconych kobietom związanym z Cieszynem i Śląskiem Cieszyńskim – Wśród 21 bohaterek, swoje miejsce w pierwszej części tomiku znalazła żona J. Kiedronia – Zofia...

Czy Józef Kiedroń był bohaterem? Na to pytanie próbowała odpowiedzieć prowadząca prelekcję autorka opracowania „Sierota ministrem. Józef Kiedroń 1879-1932”. - Kongres Polaków w Republice Czeskiej zadecydował o ustanowieniu tego roku Rokiem Józefa Kiedronia, między innymi z tego powodu, iż osoba ta stanowi ideał dla młodzieży. Całe jego życie było przykładem życia prawego, nieustannie kierował się zasadami, które zostały mu wpojone i nigdy przeciw swoim etycznym założeniom nie zrobił niczego, czego później musiałby się wstydzić. Całe życie pozostał uczciwym, pracowitym, spokojnym, skromnym, nienadużywającym swojego stanowiska... dążył do kompromisu. Nie pokazywał tego, co dzieli, ale zwracał uwagę na to, co łączy... Był obowiązkowy i cechowała go, wyjątkowa prawość i zacność... - podkreślała, przybliżając sylwetkę J. Kiedronia prowadząca prelekcję Władysława Magiera. 

 

Barbara Stelmach-Kubaszczyk

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: