Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Rezolucja Sejmiku na 500 - lecie

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego jednogłośnie przyjęli rezolucję w sprawie 500 lat reformacji Ma to być wyjątkowa okazja, by zaznajomić mieszkańców województwa z historią ruchu reformacyjnego i przypomnieć znaczące wydarzenia, miejsca, a także postaci wybitnych śląskich ewangelików.

Rezolucja jest nawiązaniem do uchwały przyjętej przez Sejmik 21 września 2015 roku i ustanawiającej rok 2017 Rokiem Reformacji. Obchody pięćsetlecia reformacji zainaugurowano  31 października 2016 roku w cieszyńskim kościele Jezusowym, największej świątyni luterańskiej w Polsce.

W uroczystym nabożeństwie obok biskupów diecezjalnych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego uczestniczyli przedstawiciele innych wyznań chrześcijańskich, m.in. prymas Polski Wojciech Polak.

Jak czytamy w rezolucji, radni Sejmiku Województwa Śląskiego wyrażają wolę, by w Cieszynie – mieście reformacji podkreślić zasługi byłych i obecnych mieszkańców regionu wyznania ewangelickiego, dziękując za zaangażowanie na rzecz wspólnoty regionalnej i wyrażając nadzieję na dalszą owocną, pełną wzajemnego szacunku i zrozumienia współpracę, która czyni śląską różnorodność szansą i bogactwem kulturowym dla Polski. Idea Roku Reformacji nawiązuje do wydarzeń sprzed pięciuset lat, kiedy Marcin Luter opublikował słynnych 95 tez, dając w ten sposób początek reformacji, czyli odnowie Kościoła. Ruch reformacyjny dotarł także na Śląsk i przez pięć wieków wpływał na zróżnicowanie wyznaniowe i rozwój regionu. Ta różnorodność przyczyniła się do rozkwitu życia społecznego, gospodarczego, kulturalnego i edukacji oraz działalności charytatywnej. Wśród najbardziej znanych ewangelików z naszego regionu wymienia się m.in. ks. Jerzego Trzanowskiego, Walentego Roździeńskiego, rodziny Hochbergów, von Donnersmarcków, Dietlów, siostrę Ewę Thiele-Winkler, ród Michejdów, ks. Andrzeja Buzka, Jana Kubisza, męczenników reżimu nazistowskiego – ks. Karola Kulisza i Jana Sztwiertnię, a także Jana Gawlasa i Stanisława Hadynę.

(red/slaskie.pl)
 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: