Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Renta rodzinna: nie zapomnij o zaświadczeniu do ZUS

 Uczniowie i studenci, którzy mają prawo do renty rodzinnej powinni pamiętać, by dostarczyć Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Brak dowodu na dalszą edukację może skutkować wstrzymaniem wypłaty świadczenia.

Renta rodzinna przysługuje dzieciom do ukończenia 16. roku życia, a jeśli kontynuują naukę, to do ukończenia 25 lat. Gdy 25. rok życia przypada na ostatni roku studiów, to ZUS będzie wypłacał rentę rodzinną do końca roku akademickiego. Świadczenie to ZUS wypłaca przez cały rok szkolny oraz w czasie wakacji. Uczniowie szkół ponadpodstawowych rentę dostają co miesiąc, do końca sierpnia, natomiast studenci do końca roku akademickiego czyli do września.

- Uczniowie i studenci, którzy dotąd otrzymywali rentę rodzinną, a zamierzą dalej się edukować powinni jak najszybciej dostarczyć do ZUS wniosek o wypłacenie świadczenia. Do tego jest potrzebne aktualne zaświadczenie ze szkoły lub uczelni. Jeśli uczniowie dostarczą je do końca września, a studenci do końca października to renta rodzinna będzie wypłacana bez przerwy – informuje ZakładUbezpieczeń Społecznych.

ZUS podaje  również, że miesięczne opóźnienie w złożeniu zaświadczenia lub samego wniosku o kontynuowanie wypłaty renty rodzinnej spowoduje, że świadczenie za ten miesiąc przepadnie. Wznowienie wypłaty nastąpi od miesiąca, w którym do ZUS wpłyną wniosek i zaświadczenie.

Każda osoba pobierająca świadczenie, która przerwie naukę lub studia w trakcie roku szkolnego bądź akademickiego, jest zobowiązana powiadomić o tym ZUS. W przeciwnym razie ZUS będzie domagał się zwrotu nienależnie wypłaconego świadczenia z odsetkami. Ponadto na czas przerwy w edukacji wstrzyma przekazywanie renty.

Gdy prawo do renty rodzinnej ma kilka osób w rodzinie, to świadczenie jest na nie dzielone w równych częściach. W sytuacji, gdy prawo do renty ma jedna osoba, otrzyma 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu. Dla dwóch uprawnionych osób wysokość renty wyniesie 90 proc. świadczenia do podziału, a dla trzech i więcej osób – do podziału będzie 95 proc. świadczenia.

Nie należy zwlekać z wnioskiem i zaświadczeniem na ostatnią chwilę, ale w ciągu najbliższych dni się tym zająć.

 

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: