Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Remontują, a tam… brak fundamentów

Wyzwanie remontu starych budynków oraz niespodzianek, które mogą zawierać dotyczy również gmin. Na problem podczas remontu budynku starej części Urzędu Gminy natrafiły władze Jasienicy.

O rozpoczęciu remontu informowaliśmy we wrześniu br. Do urzędu przez parking . Remont przeprowadzono, by w części parteru mógł powstać Dziennik Podawczy , z miejscem do załatwiania przez mieszkańców swoich urzędowych spraw, a także rozmów z urzędnikami z zachowaniem dyskrecji wobec pozostałych petentów. Władze planują zbudować również windę, którą osoby niepełnosprawne będą mogły dotrzeć do każdego biura w tej części obiektu.

- Właśnie przy przystąpieniu do prac nad zbudowaniem windy okazało się, że pochodzący z XIX wieku budynek nie posiada odpowiednich fundamentów. Mimo stosunkowo grubych murów ściany, które wydawało się, że są nośnymi, nie są jednolite i spójne, stanowią zagrożenie dla nadbudowanych w II połowie XX wieku i II piętra budynku. Ta część budynku Gminy nie posiada podpiwniczenia, a posadzki są położone na szlace i bez izolacji oraz ocieplenia. Musieliśmy przeciwdziałać, aby wcześniej czy później nie doszło do katastrofy – wyjaśniał na niedawnej sesji Rady Gminy Gminy Jasienica, wójt Janusz Pierzyna.

Dlatego doszły nieplanowane prace - prace poszerzono o wzmocnienie fundamentów i wykonanie filarów betonowych, które wzmocnią konstrukcję całego budynku. Wykonane zostaną również roboty przy izolacji podłogi parteru, a także nowe instalacje, m.in. grzewcza.

Myślę, że dzięki tym pracom jeszcze następne pokolenia nie będą musiały przejmować się generalnym remontem tego obiektu – mówił wójt.

Prace powinny zakończyć się w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-12-06 13:19:07
Ginol: Jak zwykle złe projektowanie remontu bez ekspertyz i odkrywek wygrało biuro z przetargu z najniższą ceną a w czasie remontu koszty rosną przez takie procedury
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: