Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Remont skoczowskiej estakady jesienią?

Władze Skoczowa postanowiły w czerwcu 2019 przypomnieć mieszkańcom o losach estakady usytuowanej na terenie gminy, na Drodze Krajowej 81. W maju 2018 roku zostało wprowadzone tam zwężenie i ograniczenie prędkości, gdyż Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad uznała, że decyzja taka jest wymagana ze względów bezpieczeństwa.

Niestety, informacje przekazane przez Gminę Skoczów nie budzą optymizmu. Aktualnie na estakadzie wciąż obowiązuje zwężenie oraz ograniczenie prędkości i tonażu i prawdopodobnie przez przynajmniej kilka miesięcy nic pod tym względem się nie zmieni. Nie oznacza to jednak, że temat został zapomniany — Obecnie trwają prace nad przygotowaniem dokumentacji technicznej, która ma zawierać szczegółowy zakres rzeczowy i finansowy oraz technologię remontu. Na jego podstawie prowadzone będzie postępowanie przetargowe, które wyłoni wykonawcę robót. Termin opracowania dokumentacji przypada na III kwartał bieżącego roku – wyjaśniają władze Skoczowa na łamach Wieści Skoczowskich.

Warto przypomnieć, że początkowo nic nie wskazywało, że estakada jest w tak złym stanie. W maju 2018 roku rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA wskazywał, że sprawa jest nagła, gdyż w wyniku rutynowej kontroli zakwestionowano stan techniczny kilku elementów mostu. Niestety, uszkodzenia były na tyle istotne, że normalne korzystanie z estakady byłoby zwyczajnie niebezpieczne (o sprawie pisaliśmy również tutaj).

Aktualnie rozpoczęcie remontu planowane jest w IV kwartale 2019 roku, w związku z czym ekipa remontowa powinna wkroczyć już jesienią. Prawdopodobnie remont może potrwać do 2020 roku, jednak nie wiadomo dokładnie, jak długo mogą trwać prace.

Od wykrycia uszkodzeń estakady minął już ponad rok. Poza wprowadzeniem wspomnianych wcześniej ograniczeń nic się nie zmieniło — Wielu mieszkańców i użytkowników drogi pyta również o to, czy eksploatacja estakady wciąż jest bezpieczna. Jak informuje Marek Prusak (rzecznik katowickiego oddziału GDDKiA – przyp. Red.), podjęte środki pozwalają na bezpieczne użytkowanie obiektu, ponadto jego stan jest stale monitorowany – wyjaśniają władze Skoczowa.

W związku z tym mieszkańcy regionu i turyści mogą czuć się bezpiecznie, korzystając z drogi. Zwężenie i ograniczenia są jednak uciążliwe, zwłaszcza w okresie dużego natężenia ruchu. Aktualnie brak informacji, w jaki sposób zostanie przeprowadzony remont – w tej sytuacji ciężko mówić o dobrym rozwiązaniu. Zarówno wyłączenie części mostu z ruchu (o ile ze względów technicznych rozwiązanie takie jest możliwe) spowoduje korki. Taki sam skutek będzie miało jednak wyznaczenie objazdów i wyłączenie estakady ruchu. Więcej na temat planowanego remontu powinniśmy dowiedzieć się wkrótce.

 

JŚ/red.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować: