Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych - terminy
Przed gimnazjalistami trudny wybór. Uczniowie muszą podjąć decyzję do jakiej szkoły chcą uczęszczać w kolejnym roku szkolnym. Zgodnie z podstawą prawną uczeń jest przyjmowany do szkoły w wyniku postępowania rekrutacyjnego, które odbywa się elektronicznie, prowadzonego na wniosek rodzica kandydata lub na wniosek kandydata pełnoletniego. Kandydaci mogą ubiegać się o przyjęcie do nie więcej niż trzech szkół. Podanie wprowadza się przez Internet. Zgodnie z terminem rekrutacji w sekretariacie placówki składa się z kolei wymagane dokumenty m.in. świadectwo ukończenia gimnazjum oraz zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego.
Jak czytamy w ustawie o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, z dnia 6 grudnia 2013 roku, kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych, którzy ukończyli szkołę za granicą, równorzędną polskiemu publicznemu gimnazjum, przyjmowani są do szkoły na podstawie świadectwa (zaświadczenia) uzyskanego za granicą i ostatniego świadectwa szkolnego wydanego w Polsce, na podstawie sumy lat szkolnych ucznia. Wymienieni kandydaci nie biorą udziału w scentralizowanej rekrutacji elektronicznej. Uczniowie są przyjmowani do wybranego oddziału szkoły w kolejności zgodnej z sumą punktów do wyczerpania planowanego limitu miejsc.
Rekrutacja do szkół ponadgimnazjalnych rozpoczyna się 11 maja 2015 roku i potrwa do 24 czerwca 2015 roku do godziny 12.00. Należy w tym czasie złożyć wspomniane podanie, dokumenty oraz wniosek o przyjęcie do klasy pierwszej. Kolejny ważny termin rozpoczyna się 26 czerwca, a kończy 30 czerwca o godzinie 15.00. Należy w tym czasie dostarczyć do wybranych szkół takie dokumenty jak: kopię świadectwa ukończenia gimnazjum i zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego. W przypadku szkoły prowadzącej kształcenie zawodowe do podania należy dołączyć umowę o pracę lub zaświadczenie od pracodawcy o zamiarze zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego. Uczniowie szkoły zawodowej są pracownikami młodocianymi; zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu.
W gąszczu dat rekrutacyjnych nie można zapomnieć o dacie 3 lipca. Do godziny 10.00 w każdej placówce zostanie ogłoszona lista kandydatów zakwalifikowanych do danej szkoły. Z kolei do 7 lipca do godziny 10.00 kandydaci muszą potwierdzić wolę uczęszczania do wybranej szkoły poprzez dostarczenie oryginału świadectwa ukończenia gimnazjum oraz oryginału zaświadczenia o szczegółowych wynikach egzaminu gimnazjalnego. Kolejna ważna data to 8 lipca br. Do godziny 9.00 ogłoszone będą listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły oraz podanie informacji o ewentualnych wolnych miejscach.
Kandydaci, którzy nie zostali przyjęci do wybranych szkół mogą wziąć udział w postępowaniu uzupełniającym. W większości szkół osoby te powinny złożyć oryginały dokumentów do szkół, które dysponują wolnymi miejscami do 31 sierpnia 2015 roku. Informacja o wolnych miejscach podawana jest w informatorach internetowych elektronicznych systemów rekrutacyjnych.
Terminy składania wniosków o sporządzenie uzasadnienia odwołania się od wyniku rekrutacji określone są w ustawie o systemie oświaty – informuje Czesława Haczek członek Komisji Edukacji w Starostwie Powiatowym. Zmienione przepisy które obowiązują od 2014 roku wprowadziły tryb odwoławczy dla rodziców niepełnoletnich kandydatów – przypomina Czesława Haczek. W terminie 7 dni od dnia podania do wiadomości listy kandydatów, rodzic (opiekun) kandydata może wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia odmowy przyjęcia do szkoły. Uzasadnienie sporządza się w terminie 5 dni od dnia wystąpienia przez rodzica z wnioskiem. Rodzic może wnieść do dyrektora placówki odwołanie od rozstrzygnięcia w terminie 7 dni od dnia otrzymania uzasadnienia. Dyrektor rozpatruje odwołanie w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Ostatecznie na rozstrzygnięcie dyrektora służy skarga do sądu administracyjnego.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach placówek. Do tematu rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie cieszyńskim jeszcze wrócimy.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.