Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Reality show pogłębiają stereotypy

Popularne programy typu ''Rolnik szuka żony'' w TVP i ''Kto poślubi mojego syna?'' w TVN zostały uznane przez KRRiT za powielające stereotypy i uprzedmiotawiające kobiety.

Bardzo popularne programy „Rolnik szuka żony” w TVP i „Kto poślubi mojego syna?” w TVN w których brali również udział mieszkańcy powiatu cieszyńskiego (m.in. Maria z Koniakowa i Benek z Cieszyna) zostały poddane krytyce przez prof. Małgorzatę Fuszarę, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, która wysłała do KRRiT pismo , w którym podkreśla ona m.in. że „obrazy i treści, które odwołują się do uproszczonego, opartego na częściowo fałszywych sądach oglądu rzeczywistości, wzmacniają stereotypy. Obydwa cykle skonstruowane są według schematu odwołującego się do stereotypowych przekonań na temat społecznych i kulturowych wzorców zachowań kobiet i mężczyzn”.

Na zlecenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wnikliwą analizę obu audycji przeprowadziła prof. Beata Łaciak z Uniwersytetu Warszawskiego.
Analiza zawiera m.in. opis gatunku reality show z uwzględnieniem jego randkowo-martymonialnej „odmiany”, do której autorka zaliczyła obie audycje. W analizie znalazły się również szczegółowe opisy bohaterów, scenariuszy i sposobów realizacji obu cyklów, opis obrazu relacji między kobietami i mężczyznami prezentowany w audycjach i wynikające z nich niebezpieczeństwa np. w pogłębianiu stereotypów.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zwróci uwagę i podda pod rozwagę nadawców obu audycji główne wnioski wypływające z analizy, dotyczące:
• powielania stereotypów dotyczących różnych relacji mężczyzn i kobiet, także w relacjach rodzinnych;
• uprzedmiotowienia obrazu kobiet w audycjach oraz wulgarnego języka, jakim posługują się bohaterowie „Kto poślubi mojego syna?”, który zagraża rozwojowi małoletnich odbiorców.

red.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał:

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-29 10:51:38
Karmelek: Ło matko...i aby to stwierdzić KRRiT potrzebowała naukowej analizy ??? To już sami nie potrafią poddać ocenie jakości programów typu \"reality show\" ... w takim razie powinni zrezygnować ze stanowiska bo są do niczego...
2015-11-29 11:07:54
Kankee: Tysiące kobiet ogląda te programy i jakoś im to nie przeszkadza. A kobiety nie traktują mężczyzn przedmiotowo?<br />Jak się znajdzie jakiś przystojny i bogaty od razu ma setki zainteresowanych pań. Program ,,kto poślubi mojego syna\&quot; jest głupi sam w sobie.
2015-11-29 11:08:21
dyżurny: Programy politowania godne, a Benkom tam występującym szczerze współczuje
2015-11-29 16:54:38
MichalFly: PO Trybunale Konstytucyjnym na Krajową Radę Radiofonii i Telewizji już też niedługo przyjdzie czas. Czas na zmiany we wszystkich tego typu organach. Polskę trzeba ratować.
2015-11-30 10:19:34
dyszol: Treści w telewizji są odpowiedzią na zapotrzebowanie widza. Głupi widz = głupi program. Gdyby naród nie oczekiwał badziewia to badziewie by nie powstawało. Przypominam że widzowie tych durnot to my, czyli mama, babcia, dziadek, sąsiadka, kuzynostwo i tak dalej. Oczywiście w internecie każdy pisze, że nie ogląda :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: