Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 24/15 - Kościół Ewangelicki Zesłania Ducha Świętego w Simoradzu

W dzisiejszym artykule przedstawiającym kościoły Śląska Cieszyńskiego zapraszamy do Simoradza. To właśnie tutaj znajduje się jedna z najmłodszych świątyń ewangelickich w regionie, zbudowana w latach 1926-1928, która pierwotnie pełniła funkcję kaplicy na ewangelickim cmentarzu założonym w 1857 roku.

Pierwsze wzmianki o Simoradzu pochodzą z końca XIII wieku i związane są z miejscową parafią katolicką, będącą najstarszą, obok Dębowca i fary cieszyńskiej, w naszym regionie. O historii katolickiej społeczności tego miejsca napiszemy więcej już wkrótce.

Około 1545 roku, z powodu reformacji, miejscowa ludność przeszła w znacznej mierze na wyznanie protestanckie i przejęła miejscowy kościół, odnawiając go w 1611 roku. Jednak już w 1654 roku, w ramach kontrreformacji, austrackie władze odebrały im budynek kościoła. To sprawiło, że protestanci z Simoradza na długie lata zostali pozbawieni własnej świątyni.

Sytuacja poprawiła się po powstaniu w 1788 roku kościoła i zboru w Drogomyślu, który obejmował Simoradz, a także po powstaniu świątyni protestanckiej w Skoczowie (1865). To właśnie proboszczowie skoczowskiej parafii przyczynili się do rozwoju wiary ewangelickiej w Simoradzu. Miejscowa kaplica powstała w latach 1926-1928, za czasów ks. Józefa Gabrysia, redaktora czasopisma "Nowe Czasy".

Za czasów proboszcza ks. Jana Nogi (1959-1986) simoradzka kaplica została odnowiona, ponadto powołano tutaj do życia salkę katechetyczną. Za kadencji ks. Andrzeja Czyża, w 1995 roku, kaplicę po raz kolejny zmodernizowano i przemianowano na kościół Ducha Świętego.

Kościół Ewangelicki Zesłania Ducha Świętego jest kościołem filialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie (o której więcej w naszym artykule z serii: Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 5/15 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie).   

Informacje na temat nabożeństw w Simoradzu, znajdziecie TUTAJ.

Kościół Ewangelicki Zesłania Ducha Świętego w Simoradzu
ul. Główna 77, Simoradz
43-426 Dębowiec
http://www.skoczow.luteranie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: