Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ratują życie

Były życzenia i wiele podziękowań. W Starostwie Powiatowym w Cieszynie Ratownicy Medyczni obchodzili swoje święto.

Dzień Ratownictwa Medycznego jest młodym świętem. Ustanowiony został 8 września 2006 roku. - Dziś możemy z pełną świadomością stwierdzić, iż System Państwowego Ratownictwa Medycznego, który powstał w celu jak najlepszego wypełnienia zadań, polegających na zapewnieniu szybkiej i efektywnej pomocy każdemu człowiekowi znajdującemu się w stanie zagrożenia zdrowia i życia , doskonale sprawdził się w trudnych warunkach pracy z jakimi dziś boryka się służba zdrowia. Dzień Ratownictwa Medycznego jest świętem ludzi, dla których naczelną wartością jest walka z okropnym przeciwnikiem, jakim jest śmierć. Warto w tym miejscu podkreślić, iż ratownictwem medycznym zajmują się ludzie "różnych profesji" - lekarze, pielęgniarki, cały sztab medyczny, a także policjanci, strażacy - powiedział podczas uroczystości Starosta Cieszyński Czesław Gluza. Starosta skierował też słowa podziękowań i życzeń w stronę wszystkich służb Państwowego Ratownictwa Medycznego. Chciałbym serdecznie podziękować za trudną i pełną poświęcenia pracę, za pełną oddania pomoc, niesioną ludziom, których życie i zdrowie są zagrożone. Życzę Wam wszystkim, aby Wasza niezwykle odpowiedzialna praca była doceniana i odpowiednio nagradzana. Dyrektor Pogotowia Jan Kawulok w swoim wystąpieniu również podziękował wszystkim służbom i jednostką współpracującym. - Ratownictwo medyczne jest jednym z ogniw długiego łańcucha. Tylko dobra współpraca zapewnia końcowy efekt czyli zdrowie i zadowolenie pacjenta. W ubiegłym roku podczas tego święta prezentowaliśmy nowy ambulans sanitarny. Od tego czasu udało nam się zakupić kolejne trzy. Mam nadzieję, iż ten pozytywny trend będzie podtrzymany - mówił J.Kawulok. Podczas uroczystości nagrodzono także najbardziej zasłużonych ratowników, sanitariuszy oraz kierowców. W tej grupie znaleźli się: Gembala Tadeusz, Jasiński Kazimierz, Fajkowski Lucjan, Cieślar Adam oraz Krzempek Henryk.

W powiecie cieszyńskim funkcjonuje 6 zespołów wyjazdowych. W Cieszynie dwa specjalistyczny i podstawowy, w Istebnej specjalistyczny, podobnie w Skoczowie, w Wiśle podstawowy i w Zebrzydowicach specjalistyczny. Bardzo dużą rolę w funkcjonowaniu systemu odgrywa dyspozytornia w Ustroniu. Jest to punkt nowocześnie zorganizowany, który przez całą dobę koordynuje działania ratowników. W sumie w ciągu roku CPR odnotowuje około 13 tysięcy wyjazdów, czyli na miesiąc przypada ich ponad tysiąc. W uroczystości, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Cieszynie, uczestniczyli także przedstawiciele pozostałych służb, wójtowie i burmistrzowie oraz gość specjalny Dyrektor ds. Służb Mundurowych Śląskiego OW NFZ Janusz Markowicz.
   
Czynnikiem mającym decydujący wpływ na wejście w życie ustawy o Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego były tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w styczniu 2006 roku w hali Międzynarodowych Targów Katowickich.
 

źródło: Staristwo Powiatowe w Cieszynie
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: