Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ratują organy kościoła Jezusowego

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie zaprasza na kolejny, czwarty koncert z cyklu ?Ratujmy organy kościoła Jezusowego?, który odbędzie się w niedzielę, 26 sierpnia 2012r. o godz. 17:00 w kościele Jezusowym w Cieszynie.

We wspaniałej akustyce zabytkowej świątyni zabrzmią utwory sakralne wielkich mistrzów w interpretacji młodej utalentowanej organistki Katarzyny Brzozowskiej z Poznania oraz cieszyńskiego Wyższobramskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Piotra Sikory.

Katarzyna Brzozowska jest studentką Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie organów prof. Elżbiety Karolak. Pomimo młodego wieku, ma już na swoim koncie liczne sukcesy, m.in. wyróżnienie w I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów im. Franciszka Karpińskiego w Białymstoku oraz III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Organistów w Krakowie w roku 2010. Katarzyna Brzozowska interesuje się nie tylko muzyką organową, ale również kompozycją – ma już w swoim młodzieńczym dorobku kilka utworów organowych, chóralnych i wokalno – instrumentalnych. Jeden z nich, mała kantata psalmowa w 3 częściach, do słów Psalmu 24 „Do Pana należy ziemia”, został nagrany w 2012 r. na płycie „Ratujmy Organy Kościoła Jezusowego” przez Wyższobramski Chór Kameralny oraz Pawła Seligmana.

Kantata skomponowana została w marcu specjalnie dla chóru, nie była jednak dotychczas prezentowana słuchaczom. Jej uroczyste prawykonanie zaplanowano właśnie na sierpniowy koncert w kościele Jezusowym. Chór zaśpiewa przy akompaniamencie samej kompozytorki.

W programie również: J.S. Bach, D. Buxtehude, H. Mulet, J. Rheinberger, J.N. Lemmens, S. Wesley, J. Stainer oraz L. Maierhofer. Po koncercie zbierane będą środki na rzecz kapitalnego remontu zabytkowych, 36-głosowych organów firmy Sauer z 1923 r. Wspaniały instrument, którego barokowy prospekt oraz ponad 100 piszczałek zachowało się z poprzednich organów autorstwa Franza Horziczki z Frydku (1785r.), jest bardzo zniszczony m.in. przez żerujące w nim kołatki. Więcej informacji o instrumencie oraz całej akcji znajdą Państwo na stronie www.ratujmyorgany.pl

Serdecznie zapraszamy!

W imieniu organizatorów
Piotr Sikora

Portal OX.PL objął akcję "Ratujmy organy kościoła Jezusowego" patronatem medialnym.


Pisaliśmy:

Ratujmy zabytkowe organy
Organy zżera kołatek (wideo)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: