Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ranking samorządów – jak wypadają cieszyńskie?

To jeden z najważniejszych i zarazem najpopularniejszych rankingów samorządowych. Forum Ekonomiczne przygotowało Ranking Finansowy Samorządu Terytorialnego w Polsce. Jak wypadają w nim gminy powiatu cieszyńskiego.

Pandemia COVID-19 zupełnie zmieniła oblicze naszego życia. Również w nowej rzeczywistości musiały nauczyć się funkcjonować samorządy, te dotąd najbliższe mieszkańcom. Jak pandemia zmieniła świat samorządu? Jak samorządowcy poradzili sobie z nowymi wyzwaniami?

Niższe i często nieregularne wpływy do budżetów jednostek samorządu terytorialnego, wynikające z zamrożenia gospodarki, znacząco oddziaływały na harmonogram wpływu środków budżetowych, utrudniając realizację podstawowych zadań jednostki, nie wspominając już o planowanych inwestycjach, co znalazło ścisłe odzwierciedlenie w wynikach rankingu.

Zygmunt Berdychowski Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, pomysłodawca Europejskiego Kongresu Samorządów, podkreśla, że czas pandemii i pierwszych lockdownów było dla samorządu testem - To był swojego rodzaju test na wytrzymałość i adaptacyjność władz lokalnych. Niedociągnięcia i błędy w działaniu samorządów, często niewidoczne w poprzednich latach, ujawniły się z całą ostrością. Z kolei stosujący efektywne formy zarządzania pokazali w kryzysowej sytuacji swoje możliwości oraz skuteczność. Można z  pewnością stwierdzić, że spowodowany epidemią kryzys udowodnił, że w Polsce samorządność jest. Chociaż nie ma rozwiązań idealnych, nasze samorządy, które istnieją ledwie 30 lat po raz kolejny, udowodniły swoją żywotność i efektywność – podkreśla Zygmunt Berdychowski.
Ranking przygotowała Katedra Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego.
Jak wypadają gminy powiatu cieszyńskiego?

GMINY WIEJSKIE (ranking zebrał 1533 gminy)
26 miejsce Chybie
345 miejsce Goleszów
415 miejsce Zebrzydowice
477 miejsce Hażlach
523 miejsce Dębowiec
672 miejsce Istebna
779 miejsce Brenna

GMINY MIEJSKO-WIEJSKIE (ranking zebrał 642 gminy)
146 miejsce Skoczów
152 miejsce Strumień

GMINY MIEJSKIE (ranking zebrał 236 gmin)
100 miejsce Wisła
157 miejsce Ustroń
187 miejsce Cieszyn


Powiat cieszyński zajął 82. miejsce na 314.

Cały ranking dostępny jest tutaj

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-07-19 11:23:12
ciotka matylda: Czy wójt Istebnej przeprosi radnych? Tak bardzo była oburzona ,że nie uzyskała wotum zaufania pomimo oczywistych swoich sukcesów! Prawda jest brutalna!
2021-07-19 16:03:16
pół_Sasina_z_Wiślicy: Istebna bez zaskoczenia, tam PiS rządzi pełna gębą - pełną pustych jak głowy rządzących frazesów oczywiście - a Brenna to dziś wypisz wymaluj Polska w pigułce: mono-rządy mono-partii przez dwie kadencje i na końcu czarna dziura, bankructwo, wypad z baru i niewykluczone zapuszkowanie
2021-07-20 07:22:16
: z ostrożnym optymizmem moja kolejna zielona łapka dla eks-robespierra donka, tak trzymać
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: